Sewardův poloostrov

V dnešní době je Sewardův poloostrov tématem, které ve společnosti získalo velký význam. Postupem času vzbudila zájem velkého množství lidí díky svému vlivu na různé oblasti každodenního života. Od svého vzniku Sewardův poloostrov vyvolal debaty, úvahy a dokonce kontroverze, což vedlo k tomu, že se mu dnes věnuje větší pozornost. Vzhledem k relevanci, kterou získal, je důležité ponořit se hlouběji do analýzy Sewardův poloostrov, pochopit její důsledky a hledat možná řešení. V tomto článku toto téma podrobně prozkoumáme, abychom lépe porozuměli jeho rozsahu a různým perspektivám, které kolem něj existují.

Sewardův poloostrov

StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Map
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sewardův poloostrov na mapě Aljašky

Sewardův poloostrov (anglicky Seward Peninsula) je poloostrov na západním pobřeží Aljašky na severozápadě Severní Ameriky. Je přibližně 320 kilometrů dlouhý a jeho šířka je od 145 do 225 kilometrů. Odděluje od sebe Kotzebueův záliv Čukotského moře Severního ledového oceánu na severu a Nortonův záliv Beringova moře Tichého oceánu na jihu.

Na západě je zakončen mysem prince Waleského, což je nejzápadnější bod americké pevniny při nejužším místě Beringova průlivu, kterým se přibližuje na 82 km od asijské pevniny (Děžňovův mys na Čukotském poloostrově).

Poloostrov byl poprvé objeven a zmapován v roce 1732 expedicí Ivana Fjodorova.[1] Později byl pojmenován podle Williama Henryho Sewarda, ministra zahraničí Spojených států amerických, který zařídil koupi Aljašky.

Největším sídlem na poloostrově je město Nome na jihozápadním pobřeží, které má přibližně tři a půl tisíce obyvatel.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Seward-Halbinsel na německé Wikipedii.

  1. Ivan Fjodorov - snad objevitel Aljašky. HedvabnaStezka.cz . 2011-11-15 . Dostupné online. 

Externí odkazy