V dnešním článku budeme hovořit o Serializace. Je to téma, které v posledních letech vzbuzuje velký zájem a Serializace je předmětem debat a diskuzí v různých oblastech. Z historického hlediska hrál Serializace zásadní roli ve vývoji společnosti. Podobně Serializace vyvolal protichůdné názory mezi odborníky a specialisty, kteří analyzovali jeho dopad v různých kontextech. V tomto článku se podíváme do hloubky na význam a důležitost Serializace a také na jeho dnešní důsledky. Nenechte si to ujít!
Serializace je obecně takový proces, který převádí nějaký (libovolně složitý) objekt do jeho sériové (řadové, sekvenční, jednorozměrné) podoby.
V průmyslu se používá pojem serializace výroby – coby proces, který výrobu i velmi komplexních výrobků s mnoha částmi, různými požadavky na kvalitu a technologii výroby ve výsledku rozbije na ve svém smyslu jednorozměrný výrobní proces, skládající se z konečného počtu úkonů, které je potřeba pro výrobu konečného produktu vykonat. Je-li tato serializace navíc synchronizována s plánováním, přináší ve výsledku značné výhody, jmenovitě v podobě minimalizace variabilních nákladů a možnosti snížení výrobní ceny jednoho výrobku.
V oblasti informačních technologií serializace znamená převedení datové struktury nebo instance objektu uložené ve vnitřní paměti počítače na posloupnost bitů, kterou lze uložit na nějaké úložiště, případně přenést po síti. Kromě převodu kódování a formátů je nutné vyřešit i přenos referencí, které jsou u dat uložených v paměti obvykle realizovány pomocí adres – ukazatelů. Při návrhu formátu je třeba počítat s tím, že objekt budeme převádět zpět ze serializované do původní podoby pomocí tzv. deserializace.