Salvový raketomet

V dnešním světě se Salvový raketomet stal tématem velkého významu a zájmu širokého spektra lidí. Ať už se jedná o aktuální téma, významnou osobnost nebo relevantní událost, Salvový raketomet vzbuzuje zvědavost a pozornost jedinců z různých prostředí a kultur. Jeho dopad a význam přesahuje hranice a generace, což z něj činí téma univerzálního významu. V tomto článku důkladně prozkoumáme Salvový raketomet a analyzujeme jeho vliv na dnešní svět. Prostřednictvím různých úhlů pohledu a důkazů se budeme snažit plně pochopit důležitost a dopad, který má Salvový raketomet na současnou společnost.

Na tento článek je přesměrováno heslo MLRS. O americkém salvovém raketometu pojednává článek M270 MLRS.
Systém TOS-1A v akci
Raketomet LARS 1 na podvozku Magirus-Deutz 178 D 15 A
Salvový raketomet RM-70 ráže 122 mm z výzbroje AČR

Salvový raketomet (byť většina z nich dokáže i jednotlivé odpaly) čili vícenásobný raketomet, anglicky multiple rocket launcher (MRL) nebo multiple launch rocket system (MLRS), je typ raketového dělostřeleckého systému, který se skládá z vícera hlavní (raketnic), namontovaných na stejné platformě. Střílí svou výzbroj podobným způsobem jako v salvách. Rakety mají vlastní pohon a odlišné charakteristiky oproti dělostřeleckým granátům, například větší efektivní dostřel, nižší zpětný ráz. Salvový raketomet má obvykle podstatně vyšší užitečné zatížení než obdobně velká dělostřelecká platforma o stejné velikostí nebo schopnost nést více hlavic.

Neřízené raketové dělostřelectvo je ve srovnání s dělostřelectvem notoricky nepřesné a jeho nabíjení je pomalé. Salvový raketomet to kompenzuje schopností odpálit několik raket v rychlém sledu za sebou, což ve spojení s velkou zónou dopadu každé hlavice může snadno zajistit kobercovou palbu nad cílovou oblastí. Moderní rakety však mohou kombinovat výhody raket s vyšší přesností naváděné munice pomocí GPS nebo inerciálního vedení.

Odkazy

Související články

Externí odkazy