Sadot

V současnosti je Sadot tématem, které upoutalo pozornost mnoha lidí po celém světě. S rostoucí důležitostí Sadot v naší moderní společnosti je zásadní pochopit jeho dopad na různé aspekty každodenního života. Od Sadot na osobní úrovni až po jeho vliv na globální ekonomiku tento článek prozkoumá různé aspekty Sadot a jeho význam v dnešním světě. Doufáme, že prostřednictvím podrobné analýzy Sadot poskytneme širší pohled na toto téma a jeho dnešní význam. Čtěte dále a zjistěte více o Sadot a o tom, jak formoval způsob, jakým dnes žijeme!

Sadot
Poloha
Souřadnice
StátEgyptEgypt Egypt
Sadot
Sadot
Správa
Vznik1971
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sadot (hebrejsky: שדות, doslova plurál "Pole") byla izraelská osada v bloku osad Chevel Jamit nacházející se v severovýchodním cípu Sinajského poloostrova jižně[1] od města Jamit.

Příprava výstavby vesnice začala v roce 1969, kdy z její plochy byli odsunuti zdejší Beduíni. Jako důvod jejich vytlačení byly uváděny bezpečnostní ohledy. Beduíni se pak proti tomuto rozhodnutí odvolali v roce 1972 k izraelskému nejvyššímu soudu, ale neuspěli. Mezitím už roku 1971 bylo v Sadot založeno civilní osídlení, první taková civilní osada v celé oblasti Sinaje. Prvními osadníky byla skupina 18 rodin. Obyvatelé se zabývali zemědělstvím, zejména přestováním rajčat. Osada zaměstnávala i místní arabské Beduíny, což bylo předmětem kritiky ze strany těch, kteří považovali tento krok z demografického hlediska za nesprávný. Poblíž obce vyrostla regionální škola.[2]

V okolí se také našla ropa. K roku 1977 zde zpráva připravená pro americký senát odhaduje počet obyvatel na 260.[3]

V roce 1981 byla vesnice vystěhována v důsledku podpisu Egyptsko-izraelské mírové smlouvy. V té době zde žilo 64 rodin. Mnozí zdejší obyvatelé pak spoluzakládali mošav Ejn ha-Besor nedaleko odtud ve vlastním Izraeli. Další zřídili v Izraeli mošav Jevul.[4]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku שדות na hebrejské Wikipedii.

  1. GILBERT, Martin. Atlas of the Arab-Israeli Conflict. New York: Oxford University Press, 1993. Dostupné online. ISBN 0-19-521062-X. S. 115. (anglicky) 
  2. YAMMIT REGION . Jewish Virtual Library . Dostupné online. (anglicky) 
  3. The colonization of the West Bank territories by Israel : hearings before the Subcommittee on Immigration and Naturalization of the Committee on the Judiciary, United States Senate, Ninety-fifth Congress, first session ... October 17 and 18, 1977" . Archive.org . Dostupné online. (anglicky) 
  4. יבול . eshkol.info . Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-11. (hebrejsky) 

Související články