Süchbátarský ajmag

V tomto článku se bude téma Süchbátarský ajmag zabývat ze široké a podrobné perspektivy. Prostřednictvím vyčerpávající analýzy budou prozkoumány různé aspekty související s Süchbátarský ajmag, včetně jeho původu, vývoje a současné relevance. Budou prozkoumány různé pohledy, teorie a studie o Süchbátarský ajmag s cílem poskytnout komplexní a obohacující vizi na toto téma. Kromě toho budou analyzovány konkrétní příklady a praktické případy, které ilustrují důležitost a vliv Süchbátarský ajmag v různých kontextech. Nakonec budou navrženy úvahy a závěry, které čtenáře vyzvou, aby prohloubili své porozumění a ocenění Süchbátarský ajmag.

Süchbátarský ajmag
Süchbátarský ajmag – znak
znak
Süchbátarský ajmag – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoBarún-Urt
Souřadnice
Rozloha82 287,1 km²
Časové pásmoUTC+08:00
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel59 034 (2015)
Hustota zalidnění0,7 obyv./km²
Správa regionu
StátMongolskoMongolsko Mongolsko
Vznik1942
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2MN-051
Telefonní předvolba0151
Označení vozidelСҮ_
Oficiální webwww.sukhbaatar.mn
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Süchbátarský ajmag (mongolsky Сүхбаатар аймаг) je jedním z 21 ajmagů v Mongolsku. Nachází se v jihovýchodní části země, sousedí s Čínou, Východogobijským ajmagem, Chentijským ajmagem a Východním ajmagem a jeho hranice měří 1 340 km. Ajmag má rozlohu 82 287 km².

Geografie

Ajmag byl vytvořen 20. února 1943 a pojmenován na počest Damdina Süchbátara.[1] Podle sčítání z roku 2022 žije na jeho území 65 000 obyvatel, z nichž většinu tvoří Darigangové. Hlavním městem je Barún-Urt. Ajmag je rozdělen na třináct somonů: Asgat, Barún-Urt, Bajandelger, Dariganga, Erdenecagán, Halzan, Mönchchín, Naran, Ongon, Süchbátar, Tümencogt, Tüvšinširee a Úlbajan.

Krajinu tvoří převážně kopcovitá step, na území ajmagu zasahuje také poušť Gobi.[2] Nacházejí se zde více než dvě stovky vyhaslých sopek, nejvyšším vrcholem je Šilijn Bogd (1 778 m n. m.). Jezero Ganga núr je chráněno jako významné ptačí území. Step obývají dzereni, vlci a korsakové, v horských oblastech žije argali altajský. Časté jsou zde nálezy zkamenělin.

Hospodářství

Süchbátarský ajmag patří k nejchudším částem Mongolska, hrubý domácí produkt činí 200 miliard dolarů. Obyvatelé se živí převážně pastevectvím, těží se zde uhlí a zinek. V regionu chybějí zpevněné cesty, doprava je možná jen na koni nebo v terénním automobilu.

Oblast je spojena s legendární postavou Toroje, zvaného „mongolský Robin Hood“.[3] Erdenemandal byl proslulý díky budhistickému klášteru, který byl zrušen za komunistického režimu.

Reference

  1. About Mongolia . Montsame . Dostupné online. (anglicky) 
  2. Sukhbaatar . Mongolia Guide . Dostupné online. (anglicky) 
  3. Sukhbaatar Province . Escape to Mongolia . Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy