V dnešní době nabyla Rukavicový box v dnešní společnosti důležitého významu. Ať už kvůli svému vlivu na populární kulturu, jeho vlivu na politické rozhodování nebo jeho významu ve vědecké oblasti, Rukavicový box upoutal pozornost lidí všech věkových kategorií a prostředí. V tomto článku důkladně prozkoumáme fenomén Rukavicový box a jeho dopad na různé aspekty každodenního života. Od jeho počátků až po jeho dnešní vývoj budeme podrobně analyzovat, jak Rukavicový box zanechal svou stopu ve společnosti a jak nadále ovlivňuje náš každodenní život.
Rukavicový box[1] (též ochranný box s rukavicemi[1]) je hermeticky uzavřený box, který umožňuje manipulovat s předměty, které musí být chráněny před běžnou atmosférou nebo, které je třeba chránit před únikem do okolního prostředí.[2][3] Do jedné nebo více stěn jsou zabudovány rukavice, které umožňují práci uvnitř, aniž by došlo k narušení hermetické těsnosti boxu. Existují dva typy rukavicových boxů, první je určen pro práci s nebezpečnými látkami, např. radioaktivním materiálem nebo infekčními látkami a je v něm udržován podtlak, aby se nemohl obsah boxu dostat do okolí.[4] Druhý typ rukavicového boxu je určen pro práci s látkami vyžadujícími skladování a manipulaci v inertní atmosféře, ty jsou naplněny nejčastěji dusíkem nebo argonem a je v nich zpravidla udržován mírný přetlak.[5]
Plyn v boxu neustále cirkuluje přes soustavu zařízení, která odstraňují organická rozpouštědla, vodu a kyslík. Organické látky se z atmosféry odstraňují adsorpcí na aktivním uhlí. Kyslík se odstraňuje reakcí s jemně rozptýlenou mědí na keramickém nosiči. Měď je nutné regenerovat pomocí směsi vodíku s dusíkem, která má redukční účinky, reakce probíhá za zvýšené teploty. Vodu odstraňujeme pomocí adsorpce na molekulových sítech.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Glovebox na anglické Wikipedii.