Robert Fludd

V tomto textu se budeme věnovat Robert Fludd, tématu, které je dnes velmi důležité a zajímavé. _Var1 si získal pozornost odborníků, akademiků i široké veřejnosti díky svému vlivu na různé aspekty každodenního života. Během několika posledních desetiletí zaznamenala Robert Fludd značný nárůst svého významu a stala se předmětem studia a výzkumu v tak rozmanitých oblastech, jako je medicína, technologie, ekonomika a kultura. V tomto článku se ponoříme do různých aspektů souvisejících s Robert Fludd, prozkoumáme jeho původ, vývoj, dopad a budoucí vyhlídky. Prostřednictvím podrobné analýzy se budeme snažit toto téma osvětlit, abychom lépe porozuměli jeho rozsahu a významu v současné společnosti.

Robert Fludd
Narození17. ledna 1574
Milgate House
Úmrtí8. září 1637 (ve věku 63 let)
Londýn
Alma materKolej sv. Jana
Povolánílékař, astrolog, muzikolog, hudební teoretik, matematik, fyzik, filozof, křesťanský mystik, alchymista a okultista
OceněníFellow of the Royal College of Physicians of London
Nábož. vyznáníanglikánství
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Fludd, známý též jako Robertus de Fluctibus, (17. ledna 1574 Bearsted8. září 1637 Londýn) byl lékař, alchymista a zastánce rosekruciánství.

Životopis

Studoval na St. John's College v Oxfordu, kde se stal v r. 1596 bakalářem a o dva roky později magistrem svobodných umění (magister artium). Potom byl na zkušené ve Francii, Německu, Španělsku a Itálii. Po návratu z cest se imatrikuloval na Christ Church College v Oxfordu a roku 1605 byl promován na doktora medicíny. V roce 1609 se stal členem londýnské Royal College of Physicians. V Londýně měl úspěšnou praxi a založil alchymistické laboratorium. Ve svých encyklopedických, pozoruhodně ilustrovaných dílech spojuje alchymii s astrologií, hermetismem, kabalou, rosenkruciánstvím, ale i s lékařstvím a experimentální přírodovědou.

V kontroverzích, které nastaly po uveřejnění rosenkruciánských manifestů (1614/1615), se Fludd postavil jednoznačně za rosenkruciány, jež považoval za pravé reformované křesťany a jejichž program duchovní obnovy byl podle něj analogický alchymickému Opus magnum.

Externí odkazy