Rigmor Mydtskovová

V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa var1. Toto téma zaujalo pozornost odborníků i nadšenců díky své relevanci v různých oblastech každodenního života. Díky svému vlivu na zdraví, technologie, ekonomiku, umění, kulturu a mnoho dalšího se var1 ukázalo jako extrémně všestranné a neustále se vyvíjející téma. V tomto směru prozkoumáme různé perspektivy a přístupy související s var1 s cílem poskytnout komplexní a podrobný pohled na jeho současnou a budoucí důležitost.

Rigmor Mydtskovová
Narození23. května 1925
Úmrtí15. února 2010 (ve věku 84 let)
Povolánífotografka
RodičeHans Julius Mydtskov
PříbuzníJørgen Mydtskov (bratr)
OceněníLäkerol's Culture Award (1991)
Thorvald Bindesbøll Medal (1992)
rytíř Řádu Dannebrog
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Rigmor Mydtskovová (nepřechýleně Rigmor Mydtskov; 23. května 1925, Kodaň15. února 2010)[1] byla dánská dvorní fotografka, která je známá svými portréty umělců vystupujících v dánských divadlech, ale především mnoha portréty královny Markéty a dalších členů dánské královské rodiny.

Raný život

Narodila se v Kodani a dětství strávila v Helsingøru, kde byl její otec Hans Julius Mydtskov také fotografem. Její švédská matka Mary Edit Nermanová byla zdravotní sestrou v Lundu. V roce 1937 se rodina přestěhovala do Kodaně, kde její otec, který od roku 1930 fotografoval v Královském divadle, otevřel studio na adrese Store Kongensgade. Rigmorová se stala učednicí u svého otce se specializací na portréty. Škola se jí moc nelíbila a trávila mnoho času v temné komoře. V roce 1944 dokončila studium jako portrétní fotografka a kopistka.

Profesní kariéra

V roce 1954 začala postupně pracovat jako divadelní fotografka, nejprve zastupovala svého bratra Jørgena a nakonec převzala jeho pozici, když v roce 1972 odešel do důchodu. Její empatie a umělecký přístup jí pomohly v divadelní práci, oblasti, která ji vždy fascinovala. Kromě angažmá v Královském divadle působila také v mnoha dalších kodaňských divadlech.

Právě v divadle poznala lidský charakter, fotografii a dekorace. Její divadelní fotografie byly často pořízeny během skutečných představení, což odhalovalo další intenzitu a akci. Pracovala s velkým soustředěním a bez přerušení. "Místo fotografa je ve třetí řadě," řekla by. Mezi její nejznámější divadelní fotografie patří herci Poul Reument a Bodil Kjer (1955) a baletka Anna Lærkesen (1963). Fotila ale také osobnosti jako byli například: Bodil Ipsen, Clara Pontoppidan, Mogens Wieth, Ebbe Rode, Ghita Nørbyová, Jørgen Reenberg, Lise Ringheim, Henrik Moritzen, Erik Mørk a Susse Wold. V neposlední řadě spolupracovala na živých deskách Stiga Lomera, Victora Borge a Osvalda Helmutha. [2]

Krátkou dobu v roce 1952 pracovala jako fotografka pro filmového režiséra Johana Jacobsena ve společnosti Flamingo Film. V roce 1962 se provdala za Steena Rønna, nadaného uměleckého fotografa, který jí pomohl dále rozvíjet její dovednosti.

V roce 1963 ji kontaktovala princezna Margrethe a domluvila si schůzku. Byl to začátek dlouhého vztahu, který v roce 1988 vedl k titulu Fotograf pro Její Veličenstvo královnu.

Později Rigmor Mydtskovová a Rønne přestěhovali své studio na adresu Badstuestræde. Po rozvodu v roce 1975 se z ní stal její vlastní ateliér.

Fotografování královny bylo pro Rigmorovou výzvou, protože si uvědomila, že každý portrét bude historický. Uvědomila si, že lidé v takových pozicích mají tendenci se chovat, jako by byli maskovaní, a snažila se vylíčit osobu za maskou, i když se jí často dařilo zachovat trochu toho tajemství. Jako portrétní fotografka byla jemná, intuitivní a sebevědomá. Její celoživotní dílo je výsledkem neustálého soustředěného úsilí.

Mezi jejími studentkami fotografie byla například Lone Maslocha.[3]

Výstavy

Rigmor Mydtskovová vystavovala při nesčetných příležitostech, jak v Dánsku, tak v zahraničí. První výstava byla v roce 1955 společně s jejím otcem a jejím bratrem Jørgenem. V roce 1975 se zúčastnila Dánského muzea umění a designu. V roce 1985 měla vlastní výstavu v Magasin du Nord a v roce 1989, ke 150. výročí fotografie, se zúčastnila výstavy Photographers see yourself v Rundetaarnu.

V roce 1991 představila „Portréty královny“ na Auktionshuet Bukowski a v roce 1997 se zúčastnila putovní výstavy Selskaber (Společnosti).

Celkové hodnocení

V souvislosti s jejím jmenováním čestnou členkou společnosti Dansk Fotografisk Forening v roce 1995 bylo konstatováno, že „její postoj ukazuje, že se nejen svou profesí živí, ale fotografií žije a dýchá“. Rigmor Mydtskovová převzala iniciativu k uspořádání mnoha fotografických výstav, často jako externí zkoušející nebo porotce. V roce 1990 představila dánské fotografy v seriálu v dánské televizi.

Kromě oficiálních fotografií pořízených jako královská fotografka zanechala Mydtskovová definitivní portréty většiny osobností Dánska 20. století. Neúnavně trávila hodiny vysvětlováním svých subjektů, jak se mají prezentovat v jejich nejpřirozenějších, a přesto výrazných pozicích.[4]

Galerie

Ocenění

Bibliografie

  • Mydtskovová, Rigmor, Portrætter af en dronning, Fiskers forlag, 1991, 61 stran. ISBN 87-89077-65-2
  • Mydtskovová, Rigmor, Ballettens pragt og eventyr, 1995
  • Mydtskovová, Rigmor, Foto: Rigmor Mydtskov: en dokumentation, Kodaň, Gyldendal, 2003. 301 str. ISBN 87-00-48164-5.
  • Mydtskovová, Rigmor; Seidel, Claus; Kistrup, Jens, Den glade kultur: en billedbog om Amager Scenen gennem 20 år, Fisker & Schou, 1996, 105 stran. ISBN 87-90057-43-0.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rigmor Mydtskov na anglické Wikipedii.

  1. Dronningens-fotograf-er-død (dánsky)
  2. Ebbe Mørk: "Nekrolog Dronningens fotograf er død." From Politiken.dk. dánsky Retrieved 17 February 2010.
  3. Nellemann, George. Lone Maslocha (1921 - 1945) . Kvinfo . Dostupné online. (dánsky) 
  4. Obit: Rigmor Mydtskov. From Politiken.dk. Retrieved 17 February 2010.

Literatura

Související články

Externí odkazy