Revmatická horečka

V tomto článku prozkoumáme Revmatická horečka z různých pohledů a v různých kontextech. Revmatická horečka je téma, které v průběhu času vyvolalo zájem a diskusi a jeho relevance je evidentní i dnes. Prostřednictvím tohoto článku se ponoříme do mnoha aspektů, které Revmatická horečka zahrnuje, a budeme se zabývat jeho důsledky, jeho historií, jeho dopadem na dnešní společnost a také možnými pohledy, které na toto téma nabízejí odborníci a učenci. Stejně tak budeme zkoumat různé názory a úhly pohledu ve vztahu k Revmatická horečka s cílem poskytnout čtenáři kompletní a obohacující pohled na toto téma.

Revmatická horečka je zánětlivé onemocnění vznikající v důsledku infekce bakterií Streptococcus pyogenes, např. streptokokové faryngitidy. Příčinou je zřejmě křížová reaktivita protilátek vytvářených imunitním systémem k boji s bakteriemi – ty totiž mohou za určitých okolností napadnout i srdce, klouby, kůži a mozek.[1] Projevy nemoci se typicky vyvinou 2–3 týdny po infekci streptokokem. Akutní revmatická horečka vzniká často u dětí ve věku od 6 do 15 let (jen 20 % nových případů je diagnostikováno u dospělých).[1] Revmatická horečka dostala své jméno podle podobnosti příznaků s revmatem.[2]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rheumatic fever na anglické Wikipedii.

  1. a b KUMAR, Vinay; ABBAS, Abul K; FAUSTO, Nelson, et al. Robbins Basic Pathology. 8. vyd. : Saunders Elsevier, 2007. ISBN 978-1-4160-2973-1. S. 403–6. 
  2. rheumatic fever . Dorland's Medical Dictionary . Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-07-07. 

Externí odkazy

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.