Dnes je Případ lovců kůží i nadále tématem velkého významu a zájmu velkého počtu lidí na celém světě. Po desetiletí je Případ lovců kůží předmětem debat, výzkumů a diskuzí v různých oblastech poznání i ve společnosti obecně. Jeho dopad a význam z něj činí téma neustálého studia a úvah, které nadále generuje nové perspektivy, objevy a úhly pohledu. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Případ lovců kůží, jeho vliv v různých oblastech a jeho význam dnes.
Případ lovců kůží je známý kriminální případ, který v roce 2002 otřásl Polskem.
Jeho vyšetřování rozpoutala reportáž v deníku Gazeta Wyborcza z 23. ledna 2002, která přinesla informace o tom, že zaměstnanci lodžské pohotovosti prodávají místním pohřebním službám informace o zemřelých pacientech a že někteří si dokonce obstarávají zemřelé tím, že pacienty zabíjejí. Reportáž se jmenovala Lovci kůží (orig. Łowcy skór)[1], což dalo případu název (slovo "kůže" bylo obchodujícími používáno jako označení pro nebožtíka).
V následném vyšetřování se prokázalo, že všechny tyto informace jsou pravdivé. Nejzávažnější výsledky kauzy: dvěma lékařům bylo prokázáno úmyslné opomíjení (či špatné provádění) resuscitace pacientů, dvěma záchranářům pak vraždění pacientů za pomoci léku pavulon. Je vysoce pravděpodobné, že jde pouze o zlomek skutečného rozsahu vraždění, neboť metody zabíjení, které převážně používali, jsou s větším časovým odstupem prakticky neprokazatelné.
Rozsudky[2]:
Odsouzení se odvolali, 9. června 2008 byly rozsudky odvolacím soudem potvrzeny.[3][4]
Na motivy případu vznikly polský film Lovci kůží (Łowcy skór)[5][6] a polsko-švédský film Necrobusiness.[7]
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Afera "łowców skór" na polské Wikipedii.