Pérez Prado

Dnes je Pérez Prado tématem, které upoutalo pozornost milionů lidí po celém světě. Od svého vzniku je Pérez Prado předmětem debat, analýz a zkoumání v různých oblastech. Ať už v politice, vědě, zábavě nebo populární kultuře, Pérez Prado se ukázal jako relevantní téma obecného zájmu. Postupem času se jeho dopad a relevance zvyšovaly a generovaly nekonečné názory, výzkumy a diskuse, které se snaží pochopit jeho vliv na současnou společnost. V tomto článku budeme do hloubky analyzovat důležitost a význam Pérez Prado a prozkoumáme jeho různé dimenze a aspekty, díky nimž je tématem zájmu každého.

Pérez Prado
Pérez Prado (1954)
Pérez Prado (1954)
Základní informace
Rodné jménoJosé Dámaso Pérez Prado
Jinak zvanýPérez Prado
Narození11. prosince 1916
Matanzas
Úmrtí14. září 1989 (ve věku 72 let)
Ciudad de México
Příčina úmrtícévní mozková příhoda
Žánrymambo
Povoláníhudební skladatel, klavírista, dirigent, zpěvák a herec
Nástrojeklavír a hlas
VydavateléRCA Records
Orfeon
Philips Records
OceněníLatin Grammy Hall of Fame (2001)
Hvězda na Hollywoodském chodníku slávy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dámaso Pérez Prado (11. prosince 1916 Matanzas14. září 1989 Ciudad de México) byl kubánský hudební skladatel a aranžér. Byl průkopníkem stylu mambo a jeho komerčně nejúspěšnějším představitelem.[1] Byl známý pod přezdívkou „Cara de foca“ (Tulení tvář).

Začínal jako klavírista, v roce 1936 nastoupil do skupiny Sonora Matancera, později odešel do Havany a přidal se k souboru Orquesta Casino de la Playa. Od roku 1949 žil v Mexiku, kde založil vlastní kapelu a podepsal smlouvu se společnosti RCA Records. Hrál také sám sebe v hudebních filmech Serenata en Acapulco a Cha-Cha-Cha Boom!. V roce 1980 získal mexické občanství. Jeho nástupcem se stal syn Pérez Prado, Jr.[2]

Jeho nejúspěšnějšími skladbami byly „Mambo No. 5“ (kterou později zpopularizoval Lou Bega) a „Patricia“ (známá z filmu Sladký život).[3] Do čela žebříčků popularity se dostala také jeho instrumentální verze francouzské písně „Cerisiers Roses et Pommiers Blancs“. V roce 1999 byl posmrtně zařazen do International Latin Music Hall of Fame.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Pérez Prado na Wikimedia Commons