Prosenchym

V tomto článku prozkoumáme fascinující svět Prosenchym a jeho dopad na různé oblasti společnosti. Od svého vlivu na umění a kulturu až po svůj význam ve vědě a technice, Prosenchym zanechal svou stopu v historii a dnes zůstává tématem velkého zájmu. Budeme analyzovat jeho vývoj v čase, od jeho počátků až po jeho současný stav, a prozkoumáme, jak utvářel způsob našeho myšlení a jednání. Doufáme, že prostřednictvím této komplexní analýzy nabídneme obohacující a zasvěcený pohled na Prosenchym a jeho význam v moderním světě.

prosenchym

Prosenchym je typ rostlinného pletiva tvořeného protáhlými buňkami se zešikmenými příčnými přepážkami. Buňky jsou tenkostěnné a bez mezibuněčných prostor. Jejich funkce je oporná, výztužná a vodivá.

Jedná se o parenchymatické rostlinné pletivo; běžné je například v cévních svazcích, kde tvoří kambium, nachází se také např. v cibulové pokožce. U vyšších hub je složeno z hyf, které leží rovnoběžně vedle sebe. Buňky jsou protáhlé s příčnými přehrádkami. Buněčné stěny jsou tenké a interceluláry minimální.

Odkazy

Související články

Literatura

  • ČERNOHORSKÝ, Zdeněk; STŘIHOPAVKOVÁ, Hanaha. Základy rostlinné morfologie. Praha: SPN, 1964. 
  • KAVINA, Karel. Botanika zemědělská: Botanika všeobecná: Morfologie. Praha: Ministerstvo zemědělství, 1921. 
  • MAKUŠOVÁ, Zorka. Botanika I.: Obecná botanika. Praha: Vysoká škola zemědělská, 1981. (vysokoškolská učebnice). 
  • PENKA, Miroslav. Všeobecná botanika: Základy morfologie rostlin. Praha: SPN, 1983. (vysokoškolská učebnice). 
  • SLAVÍKOVÁ, Zdeňka. Morfologie rostlin. Praha: SPN, 1984. (vysokoškolská učebnice).