Prigrevica

V tomto článku se chceme ponořit hlouběji do tématu Prigrevica, který vzbudil velký zájem ve více sektorech společnosti. Prigrevica získal v posledních letech na významu díky svému významnému vlivu v různých oblastech, od zdraví po technologie. V tomto směru budeme analyzovat nejdůležitější aspekty související s Prigrevica, prozkoumáme jeho význam, jeho vývoj v čase a budoucí perspektivy, které se kolem tohoto tématu předpokládají. Od svých počátků až po současnou relevanci se Prigrevica ukázal jako zlomový bod, který v mnoha oblastech znamená před a po, motivuje debaty, výzkum a významné změny.

Prigrevica
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška86 m n. m.
Časové pásmoUTC+01:00
StátSrbskoSrbsko Srbsko
Prigrevica
Prigrevica
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha39,8 km²
Správa
Oficiální webwww.prigrevica.net
Telefonní předvolba025
PSČ25263
Označení vozidelSO
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prigrevica (v srbské cyrilici Пригревица, maďarsky Bácsszentiván) je obec na samotném severu Srbska. Administrativně je součástí města Apatin, od něhož se nachází 9 km východně. Obyvatelstvo vesnice je téměř celé Srbské národnosti (cca 95 %). V roce 2011 měla obec 3964 obyvatel.

První zmínka o obci je z roku 1772. Její původní název zněl Svatý Jan (srbochorvatsky Sveti Ivan), po roce 1947 byl změněn na současný. Obec je typického vojvodinského typu s pravoúhlými ulicemi a vznikla nejspíše po opětovné kolonizaci Dolních Uher.[zdroj?] V obci se nachází katolický kostel, který byl zasvěcen Janu Křtitelovi. Rovněž zde stojí i kostel pravoslavný. Po druhé světové válce byla obec dosídlena kolonisty z oblasti Liky a Baniji.[1]

Obcí prochází železniční trať Subotica–Bogojevo a severovýchodně potom také Kanál DTD.

Reference

  1. STAMENKOVIĆ, Srboljub. Geografska enciklopedija naselja Srbije 1 (A-Đ). Beograd: Stručna knjiga, 2000. Kapitola Apatin, s. 47. (srbština) 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Prigrevica na Wikimedia Commons