Priconodon

V dnešním článku se ponoříme do vzrušujícího světa Priconodon. Ať už je váš zájem o toto téma jakýkoli, ať už kvůli jeho historickému významu, jeho dopadu na současnou společnost nebo jeho vlivu na různé oblasti studia, jsme si jisti, že najdete fascinující informace. Budeme se zabývat klíčovými aspekty Priconodon, od jeho vzniku až po jeho vývoj v průběhu let, kromě analýzy jeho důležitosti dnes. Nezáleží na tom, zda jste odborníkem na Priconodon nebo teprve začínáte, tento článek má pro každého něco. Připravte se objevit vše, co potřebujete vědět o Priconodon!

Jak číst taxoboxPriconodon
Stratigrafický výskyt: Spodní křída (asi před 113 miliony let)
alternativní popis obrázku chybí
Fosilní zub prikonodona z různých úhlů.
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaplazi (Reptilia)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádptakopánví (Ornithischia)
PodřádThyreophora
InfrařádAnkylosauria
ČeleďNodosauridae
RodPriconodon
Binomické jméno
Priconodon crassus
Marsh, 1888
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Priconodon („zub“) byl rod obrněného ptakopánvého dinosaura, pravděpodobně z čeledi Nodosauridae. Zahrnuje jediný popsaný druh (P. crassus). Fosilie tohoto čtvernohého býložravce v podobě izolovaných zubů jsou známy z období spodní křídy (geologický stupeň aptalb, stáří kolem 113 milionů let).[1]

Historie

Priconodon - fosilní zub.

Fosilní pozůstatky tohoto dinosaura (holotyp nese označení USNM 2135) byly objeveny na území Marylandu (USA) v sedimentech souvrství Potomac. Formálně popsány byly v roce 1888 americkým paleontologem Othnielem Charlesem Marshem.[2] Dnes se předpokládá, že se jednalo o nodosaurida, vzhledem k útržkovitému fosilnímu materiálu však bývá tento taxon označován za nomen dubium (pochybné vědecké jméno).[3]

Odkazy

Reference

  1. Carpenter, K., and Kirkland, J.I. (1998). Review of Lower and middle Cretaceous ankylosaurs from North America. In: Lucas, S.G., Kirkland, J.I., and Estep, J.W. (eds.). Lower and Middle Cretaceous Terrestrial Ecosystems. New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin, 14: 249-270.
  2. Marsh, O. C. (1888). Notice of a new genus of Sauropoda and other new dinosaurs from the Potomac Formation. American Journal of Science, 135: 89-94.
  3. West, A. and Tibert, N. (2004). Quantitative analysis for the type material of Priconodon crassus: a distinct taxon from the Arundel Formation in souther Maryland. Geological Society of America Abstracts with Programs. 36 (5): 423.

Literatura

Externí odkazy