Průplav

V tomto článku prozkoumáme téma Průplav do hloubky, prozkoumáme jeho původ, vývoj v čase a jeho relevanci dnes. V průběhu historie hrál Průplav zásadní roli v různých aspektech společnosti, od svého vlivu na kulturu a umění až po vliv na vědu a techniku. Prostřednictvím komplexní analýzy prozkoumáme různé perspektivy a diskuse kolem Průplav a pokusíme se osvětlit její důsledky a možný budoucí vývoj. Stejně tak zvážíme názory odborníků v oboru a vezmeme v úvahu zkušenosti a svědectví těch, kteří vliv Průplav ve svém životě zblízka zažili.

Panamský průplav

Průplav, plavební kanál, je uměle vystavěná vodní cesta spojující vodní toky, řeky, řeku s mořem nebo dvě moře,[1] jezera, oceány či jiné vodní plochy navzájem. Z hlediska českých zákonů jde o vodní dílo.

Příklady existujících i projektovaných průplavů

průplav Saimaa
průplav Angamaly-Manjala ve státě Kérala v Indii

Oceánské průplavy

Mořské průplavy

Říční průplavy

Reference

  1. MATĚJČEK, Tomáš a kolektiv. Malý geografický a ekologický slovník. 1. vyd. Praha: Česká geografická společnost, 2007. 136 s. ISBN 978-80-86034-68-3. S. 89. 
  2. TELEVIZE, Česká. Vláda ukončila projekt kanálu Dunaj–Odra–Labe, potvrdil ministr Kupka. ČT24 - Česká televize . . Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu průplav na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo průplav ve Wikislovníku