V dnešním světě je Prémie Otto Wichterleho téma, které nabylo nebývalého významu. Od svého vzniku Prémie Otto Wichterleho ovlivnil způsob, jakým spolu lidé interagují, a také způsob, jakým se ve společnosti provádějí různé procesy a činnosti. Tento fenomén vyvolal velký zájem v různých oblastech, od vzdělávání a technologií až po politiku a ekonomiku. Prémie Otto Wichterleho změnil způsob rozhodování, propagace nápadů a podnikání, což má významný dopad na každodenní životy lidí. Proto je nutné tento fenomén důkladně analyzovat a pochopit jeho rozsah v dnešní době.
Prémie Otto Wichterleho je ocenění spojené s finanční odměnou, které od roku 2002[1] uděluje Akademie věd České republiky vynikajícím mladým vědcům a vědkyním této instituce. Ocenění musejí být držiteli vědecké hodnosti (CSc., Dr., Ph.D., DrSc.)[2] a v kalendářním roce udílení ceny nesmějí být starší 35 let (doba se prodlužuje o trvání rodičovské dovolené).[2][1] Cenu tradičně uděluje předseda nebo předsedkyně Akademii věd ve vile Lanna v pražských Dejvicích. Další českou cenu pro mladé vědce (do 40 let) je Cena Neuron.[3]
Mezi oceněnými v roce 2014 byl i jeden nositel vědecko-pedagogické hodnosti docent, a to doc. RNDr. Jan Řezáč, Ph.D., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (docentem od 1. listopadu 2013[4]).