Posunový díl

V tomto článku prozkoumáme Posunový díl z různých úhlů pohledu, ponoříme se do jeho původu, dopadu a významu v dnešní společnosti. Od svého vzniku upoutal Posunový díl pozornost milionů lidí po celém světě a vyvolal debatu, zájem a širokou škálu emocí. Prostřednictvím vyčerpávající analýzy se ponoříme do nuancí a složitostí, které obklopují Posunový díl, ve snaze porozumět jeho historickému významu, jeho vlivu na současnost a jeho projekci do budoucnosti. Bez ohledu na to, zda jste odborníkem v této oblasti nebo se jen chcete dozvědět více, cílem tohoto článku je poskytnout úplný a obohacující pohled na Posunový díl.

Lokomotiva s jedním vozem na seřadišti nádraží Praha-Libeň

Posunový díl (někdy též postaru posunující díl) je označení železničního vozidla, resp. svěšených vozidel, se kterými je zamýšlen nebo prováděn posun. Rychlost jízdy posunových dílů je omezena na 40 km/h při jízdě samostatné lokomotivy nebo při tažení vozidel, respektive na 30 km/h při sunutí vozidel. Při posunu zpravidla posunový díl neopustí obvod dopravny. Pokud jej opustí, pak se jedná o posun mezi dopravnami (označovaný zkratkou PMD).

Literatura

  • SŽDC D1 - Dopravní a návěstní předpis. Praha: Správa železniční dopravní cesty, 2018. Dostupné online. Kapitola Zejména čl. 30 a 1725.