Portheimka

Dnes se ponoříme do vzrušujícího světa Portheimka, tématu, které upoutalo pozornost milionů lidí po celém světě. Ať už kvůli svému dopadu na společnost, historickému významu nebo vlivu na populární kulturu, Portheimka zanechal v našich životech nesmazatelnou stopu. Prostřednictvím tohoto článku prozkoumáme různé aspekty, díky nimž je Portheimka tématem obecného zájmu, od jeho počátků až po jeho dnešní význam. Připravte se na fascinující cestu do srdce Portheimka, kde objevíte její tajemství, mýty a realitu a také její dopad na náš každodenní život. Nenechte si ujít tuto příležitost prozkoumat Portheimka do hloubky a rozšířit své znalosti o tomto vzrušujícím tématu!

Portheimka
Pohled na bývalé zahradní průčelí Portheimky
Pohled na bývalé zahradní průčelí Portheimky
Základní informace
Slohbaroko
ArchitektKilián Ignác Dientzenhofer
Výstavba18. století
StavebníkKilián Ignác Dientzenhofer
Další majiteléPorgesové z Portheimu
Současný majitelměstská část Praha 5
Poloha
AdresaŠtefánikova č.p. 12, Praha 5, ČeskoČesko Česko
UliceMatoušova
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky40345/1-1388 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Portheimka nebo také Dienzenhoferův palác či Bukvojka je barokní letohrádek nacházející se v pražské čtvrti Smíchov. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1] V současnosti je Portheimka využívána jako galerie městské části Praha 5. K letohrádku přísluší jen zčásti dochovaná zahrada Portheimka.

Historie

Letohrádek Portheimka od východu
Portheimka, freska na klenbě sálu v 1. patře
Někdejší expozice skla UPM v letohrádku Portheimka
Museum skla - logo

Část rozsáhlých pozemků vinic a zahrad, patřící do roku 1420 kartuszánskému klášteru, vlastnil po bělohorské bitvě Michna z Vacínova, po něm Michal Schofflera od něho je v roce smrti svého otce Kryštofa Dientzenhofera († 1722) zakoupil Kilián Ignác Dientzenhofer. Ten v jejich západní části při Plzeňské silnici v roce 1728 postavil pro sebe a svou rodinu letohrádek. Sochařskou výzdobu s pískovce na průčelí vytesal Antonín Braun: jsou to poprsí římských imperátorů (na atice) a dvojice alegorických ženských bust "Den" a "Noc". Dvě chybějící busty imperátorů (sňaté před bouráním jižního křídla letohradku) byly přeneseny do parku Klamovka. Ostatní originály byly v 70. letech přemístěny do Národní galerie v Praze a na fasádu umístěny jejich kopie).

Malířskou výzdobu vytvořil Václav Vavřinec Reiner roku 1729. Dochovala se z ní freska Bakchanálie v oválném poli klenby ústředního sálu a zbytky ornamentální dekorace kolem dveří, ostatní malby podlehly v roce 1872 požáru.[2] Součástí letohrádku byla i barokní zahrada. Směrem k řece po obou stranách dnešních ulic V botanice a Zborovská s touto zahradou sousedila Slavatovská zahrada s letohrádkem, tehdy již v držení jezuitů, kterým Dientzenhofer v zahradě postavil pavilon.

Po Dienzenhoferově smrti v roce 1752 podle závěti letohrádek zdědila jeho manželka Anna a tři děti z prvního manželství. Ti vedli typické dědické spory, a proto smíchovský dům prodali paní Felicitě Nellové z Nellenberku, jejíž rodina vlastnila dva malostranské domy (U sedmi čertů a čp. 174/III ve Sněmovní ulici). Paní Nellová prodala v roce 1756 nebo 1758 smíchovský letohrádek Františku Leopoldu Buquoyovi. Hrabě Buquoy upravil zahradu v rokokovém stylu a vystavěl zde skleníky pro exotické rostliny, zejména módní oranžérie a fíkovny. Po deset let pak Buquoyka byla středem společenského života. V zimě se tu konaly taneční slavnosti a plesy, v létě slavnosti zahradní. Ale již syn Františka Leopolda opustil své smíchovské sídlo a pronajal je.[3] Patrně koncem 18. století byla k letohrádku přistavěna dvě boční křídlaklasicistním slohu. Od roku 1804 stavba sloužila jako továrna na cikorku Ferdinanda Delorme (1755-1827)[4], který ji vlastnil až do smrti, pak byla roku 1828 dědici ve veřejné dražbě prodána.[5]

Další majitelé, bratři Moses Porges von Portheim (1782-1870) a Leopold Porges von Portheim (1785-1869) si dali roku 1830 na polovině zahrady postavit továrnu na výrobu kartounu. Velkou zkázu na letohrádku napáchal rozsáhlý požár v roce 1872. V souvislosti se stavbou kostela sv. Václava dále došlo k parcelaci další části zahrady a ke zboření jižního křídla letohrádku (v roce 1884).

Letohrádek byl zestátněn v roce 1945. V roce 1963 se zde usídlil Svaz českých výtvarných umělců a jeho galerie současného výtvarného umění byla na počest stavitele Portheimky nazvána "Galerie D“. Chátrající objekt v devadesátých letech převzala do své správy městská část Praha 5 a dala jej rekonstruovat pod vedením Tomáše Zetka. Pokračovala dramaturgie galerie současného umění, zejména knižních ilustrací. Vysílala odtud rozhlasová stanice Classic FM.

Současnost

V současné době Portheimka patří městské části Praha 5. V roce 2016 proběhla výměna střešní krytiny, oprava historického krovu a obnova fasády. Galerii a reprezentační prostory v 1. patře mělo v letech 2017-2022 pronajato Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových, které zde na základě koncesní smlouvy s Prahou 5 a ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze provozovalo expozici skla. Provoz musea skla byl na jaře 2022 ukončen. Od roku 2023 je prostor v režii městské části Praha 5 opět využíván k výstavní činnosti. U příležitosti znovuobnovení výstavní činnosti byla uspořádána rozsáhlá výstava nazvaná Dientzenhoferova Portheimka - barokní klenot Smíchova. V prvním patře letohrádku se autor a kurátor výstavy Pavel Fabini věnoval životu a díle Kiliána Ignáce Dientzenhofera.[6] V přízemí pak výstava pokračovala historií objektu a osudy jeho majitelů až do konce 20. století. Výstavu shlédlo téměř 2000 návštěvníků, čímž se stala jednou z nejnavštěvovanějších výstav uspořádaných v Portheimce v posledních dvou desetiletích.[7]

Snímek z výstavy Dientzenhoferova Portheimka

Od 30. ledna do 6. dubna 2025 se zde konala výstava soch Jaroslav Róna a jeho žáci.

Samostatným bočním vchodem je přístupná část bývalé "Galerie D", kterou městská část využívá pro pořádání krátkodobých výstav umělců, spjatých s Prahou 5. V přízemí objektu se nachází kavárna "Českavárna Portheimka".

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky . Praha: Národní památkový ústav . Identifikátor záznamu 152405 : letohrádek Portheimka. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ . 
  2. FABINI, Pavel. Tajemná smíchovská bakchanále. noviny.praha5.cz . . Dostupné online. 
  3. Timoteus Čeněk Zelinkaː Smíchovská BUquoyka, inː Ochrana památek, věstník Klubu Za starou Prahu, ročník XXVII, 1952, č. 1-2, s. 11-12
  4. STEINBAUER, Jan. O předcích zemského a říšského mladočeského poslance JUDr. Eduarda Brzoráda: Děje rodů von Herites, von Krziwanek, Delorme a Brzorád.. : Dostupné online. 
  5. Feilbiethung. Amtsblatt zur Prager Zeitung. 18.7.1828,, roč. 1828, čís. 112. Dostupné online. 
  6. Výstava „Dientzenhoferova Portheimka” představí osudy barokního klenotu Smíchova. www.earch.cz . . Dostupné online. 
  7. Dientzenhoferova Portheimka - Barokní klenot Smíchova - Galerie Portheimka. www.portheimka.cz . . Dostupné online. 

Literatura

  • ASSMANN, Jan Nepomuk: Dientzenhoferův letohrádek na Smíchově, Portheimka (1.,2.,3). In: Res Musei Pragensis. Měsíčník Muzea hlavního města Prahy. Roč 9, č. 9,10,11, 1999, s. 1-9.
  • KREJČÍ, Marek: Smíchovská Portheimka. In: Res Musei Pragensis. Měsíčník Muzea hlavního města Prahy. Roč. 5, č. 4, 1995, s. 13 - 16.
  • LAŠŤOVKOVÁ, Barbora: Pražské usedlosti. 1. vyd. Praha: Libri, 2001. 359 s. ISBN 80-7277-057-8. S. 234 - 236.

Externí odkazy