V tomto článku se budeme věnovat tématu Portál:Orientační běh, které v posledních letech nabylo na relevanci díky svému dopadu v různých oblastech. Portál:Orientační běh byl předmětem debat a analýz odborníků v této oblasti, kteří zdůraznili důležitost porozumění a reflexe jeho důsledků. V tomto článku prozkoumáme různé perspektivy a výzkum související s Portál:Orientační běh s cílem poskytnout komplexní a aktuální pohled na toto téma. Stejně tak budeme zkoumat jeho vliv na společnost, ekonomiku, politiku a další relevantní aspekty, abychom pochopili jeho rozsah a dopad v současném kontextu.
CO JE ORIENTAČNÍ BĚH
Orientační běh je sport založený na schopnosti orientace v terénu s mapou a buzolou. Účastníci obdrží na startu mapu terénu, který obvykle neznají. Na mapě jsou vyznačena kontrolní stanoviště (kontroly), které mají závodníci oběhnout v určeném pořadí a s co nejnižším časem. Tratě pro orientační běh jsou připraveny v různých obtížnostech a rozděleny do kategorií. Zemí ve které sport vznikl je Skandinávie, jež pro něj má ideální podmínky - rozlehlé lesy a terén náročný pro OB.
Závod má většinou předepsané pořadí kontrol, ale existují i možnosti absolvovat kontroly v libovolném pořadí (takzvaný free-order). Mírně odlišnou variantou je „scorelauf“, při kterém mají závodníci stanovený časový limit, během kterého se snaží oběhnout co nejvíce kontrol zakreslených na mapě. Kontroly mohou mít různou bodovou hodnotu podle obtížnosti nebo vzdálenosti od startu. Za každou minutu přes časový limit je závodníkovi stržen určený počet bodů. Závodník s nejvíce body, popř. s nejlepším časem vyhrává.
VÍTE, ŽE...
GALERIE
O-Ringen (dříve nazývaná jako "švédských 5 dní") je mezinárodní soutěž v orientačním běhu, která se každoročně koná v různých oblastech Švédska. Pro orientační běžce je O-Ringen jejich Mekka. Tento závod přitahuje značnou pozornost sdělovacích prostředků ve Švédsku a vyhrát O-Ringen je často považováno za druhý nejvyšší (po mistrovství světa) možný úspěch v kariéře orientačního běžce, kterého kdy může dosáhnout. Soutěž probíhá v červenci, a koná se v úseku 5 dní, kdy každý aktivní den je jedna z etap soutěže. Soutěžícím jsou přiřazeny startovací časy pouze v prvních čtyřech fázích závodu, na páté a poslední etapě se využívá „intervalový start“. V intervalovém závodě se na trať vydá nejprve nejlepší závodník z předchozích etap a za ním podle ztrát, které na něj nabrali v průběhu etap, vyrazí ostatní. To znamená, že první běžec, který proběhne cílovou čarou, je vítěz.
AKTUÁLNÍ UDÁLOSTI - SVĚT
AKTUÁLNÍ UDÁLOSTI - ČESKO