Pontifikální rukavice je téma, které v dnešní společnosti vyvolalo velký zájem a diskusi. S pokrokem v technologii a změnami ve způsobu, jakým spolu souvisíme, převzal Pontifikální rukavice důležitou roli v každodenním životě lidí. Od svých počátků až po svůj vliv na současnost Pontifikální rukavice vyznačoval před a po v různých aspektech života, od ekonomie po politiku. V tomto článku prozkoumáme důležitost a důsledky Pontifikální rukavice dnes a také jeho důsledky v budoucnu.
Pontifikální rukavice (Biskupské rukavice či Prelátské rukavice) jsou součástí liturgického oděvu biskupů, opatů a prelátů, kteří mají právo pontifikálií při celebraci slavné mše.
V současné době se používají zejména při Tridentské mši. Biskup má rukavice nasazené od začátku mše až do obětování. Rukavice mohou být bohatě vyšívané a jsou vždy ve stejné liturgické barvě, jako ornát. Kromě biskupů mohou rukavice nosit i ostatní infulovaní preláti, včetně opatů, a to bez zvláštního papežského privilegia.
Pontifikální rukavice symbolizují čistotu, plnění dobrých skutků a pečlivý postup.
Podle starobylého předpisu uvedeného v misále z roku 1962, když prelát navléká pontifikální rukavice, recituje následující formuli:
Circúmda, Dómine, manus meas mundítia novi hóminis, qui de cælo descéndit: ut, quemádmodum Iacob diléctus tuus, pellículis hædórum opértis manibus, patérnam benedictiónem, obláto patri cibo potúque gratíssimo, impetrávit; sic et obláta per manus nostras salutáris hóstia, grátiæ tuæ benedictiónem mérear. Per Dóminum nostrum Iesum Christum, Fílium tuum, qui in similitúdinem carnis peccáti pro nobis obtulit semetípsum.[1]
Přes rukavici na čtvrtém prstu pravé ruky nosí hierarcha církevní prsten.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Episcopal gloves na anglické Wikipedii.