Polák (kachna)

Polák (kachna) je téma, které upoutalo pozornost milionů lidí po celém světě. Vzhledem k jeho významu v dnešní společnosti je zásadní pochopit jeho dopad a důležitost v různých aspektech každodenního života. Od svého vlivu na kulturu až po svou roli v globální ekonomice se Polák (kachna) ukázalo být tématem velkého zájmu lidí všech věkových kategorií a prostředí. Tento článek prozkoumá různé pohledy na Polák (kachna) a nabídne čtenářům komplexní a podrobný pohled na jeho význam v dnešním světě.

Jak číst taxoboxPolák
alternativní popis obrázku chybí
Polák proužkozobý
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádvrubozobí (Anseriformes)
Čeleďkachnovití (Anatidae)
Podčeleďkachny (Anatinae)
Tribuspoláci (Aythyini)
Rodpolák (Aythya)
Boie, 1822
Sesterská skupina
zrzohlávka (Netta)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Polák (Aythya) je rodové jméno potápivých kachen, hnízdících převážně na severní polokouli, několik druhů je zastoupeno na polokouli jižní (kriticky ohrožený (a pravděpodobně vyhynulý) polák madagaskarský, novozélandský polák tmavý a australský polák hnědavý). Většinou jsou tažní.

V Česku se vyskytují tyto druhy poláků: polák chocholačka (Aythya fuligula), polák velký (Aythya ferina), polák kaholka (Aythya marila) (nehnízdí) a vzácně polák malý (Aythya nyroca). V roce 2006 byl poprvé pozorován i severoamerický polák proužkozobý.[1]

Druhy

Jako polák peposaka je někdy česky označována zrzohlávka peposaka (Netta peposaca).

Reference

  1. Kubelka, Vojtěch a Doležal, Robert, 2007: Polák proužkozobý (Aythya collaris) – nový druh pro Českou republiku. Sylvia 43: 186–189.

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu polák na Wikimedia Commons