Politika soudržnosti

V dnešním článku se ponoříme do vzrušujícího světa Politika soudržnosti. Vždy to bylo téma velkého zájmu a v poslední době se stalo ještě aktuálnějším, a proto je nezbytné porozumět všem jeho aspektům a aspektům. V tomto článku najdete podrobné informace, relevantní data a komplexní analýzu o Politika soudržnosti. Kromě toho se budeme zabývat různými pohledy a názory na věc s cílem nabídnout ucelenou a globální vizi na toto téma. Nenechte si tedy ujít tuto příležitost dozvědět se více o Politika soudržnosti a ponořit se do jeho fascinujícího vesmíru.

Politika soudržnosti neboli Regionální politika EU je strategie Evropské unie na podporu „celkového harmonického rozvoje“ členských států EU a regionů.[1] Je zakotvena ve Smlouvě o fungování Evropské unie (čl. 174). Cílem je vyrovnávání rozdílů v míře rozvoje různých regionů. Na fondy, které tuto strategii podporují, je vyčleněna asi třetina rozpočtu EU.

V letech 2021–2027 má Politika soudržnosti plnit také politické priority Unie, zejména zelenou a digitální transformaci.[2]

Regionální fondy EU pomáhají těm regionům, které dosahují méně než 75% HDP EU (červené, tzv. méně rozvinuté regiony) či pod 100% (oranžové, tzv. tranzitní regiony)


Nové priority

  • Podpora pěti politických cílů[2]
  • Vážené investice v oblasti klimatu a životního prostředí, mechanismus přizpůsobení klimatu
  • Větší zmocnění místních, městských a územních orgánů při správě fondů
  • jednotný soubor pravidel pro osm fondů, redukce sekundárních právních předpisů.

Pět politických cílů

1. Konkurenceschopnější a chytřejší Evropa

2. Ekologičtější, nízkouhlíkový přechod k bezuhlíkové ekonomice

3. Více propojená Evropa posílením mobility

4. Sociálnější a inkluzivnější Evropu

5. Evropa blíže občanům podporou udržitelného a integrovaného rozvoje všech typů území[3]

Reference

Externí odkazy