Pod (lodní pohon)

V dnešním světě je Pod (lodní pohon) téma, které se stává stále aktuálnější a upoutalo pozornost širokého spektra společnosti. Od svého vzniku Pod (lodní pohon) vyvolal debaty, kontroverze a protichůdné názory a motivoval odborníky a zainteresované strany k prohloubení jejich studia a porozumění. V tomto článku prozkoumáme různé dimenze a aspekty související s Pod (lodní pohon), analyzujeme jeho dopad v různých oblastech a sektorech a také jeho důsledky na individuální a kolektivní úrovni. Prostřednictvím interdisciplinárního přístupu přiblížíme Pod (lodní pohon) z různých perspektiv a nabídneme komplexní a aktualizovanou vizi na toto téma, které dnes vzbudilo tolik zájmu.

Dvojice otočných podů (propulsorů) Siemens Schottel
Azipody amerického ledoborce USCGC Mackinaw (WLBB-30)

Pod je označení typu lodního pohonu řešeného jako kolem svislé osy plně otočná závěsná gondolalodním šroubem (tažným nebo tlačným), nebo se dvěma lodními šrouby v tandemovém uspořádání (jednotky se dvěma šrouby se nazývají propulsory). Plavidlo vybavené podem tak nepotřebuje kormidlo a má vysokou manévrovatelnost.

Pody mohou být poháněny motory v trupu plavidla, přičemž výkon je od motoru přenášen pomocí lodní hřídele. Elektrické pohonné jednotky Azipod (AZImuthing POdded Drive), vyvinuté společností ABB, se liší tím, že mají elektromotory zabudovány přímo v gondole a v samotném plavidle jsou umístěny pouze zdroje elektrické energie (dieselgenerátory, generátory na LNG[1]).[2]

Odkazy

Reference

  1. E-mobilita na moři: LNG a elektromotor poprvé na finském ledoborci . Proelektrotechniky.cz – Elektrotechnika pro odborníky . Dostupné online. 
  2. Azipod - kříženec lodního šroubu a kormidla . Třípól . Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Pod na Wikimedia Commons