Plazmodezma

Dnes je Plazmodezma tématem velkého významu a zájmu společnosti. Jeho dopad se odráží v různých oblastech, od politiky po technologie, včetně kultury a ekonomiky. Plazmodezma rozpoutal vášnivé diskuse, změnil způsob, jakým lidé vidí svět, a zpochybnil zavedené struktury. V tomto článku do hloubky prozkoumáme vliv Plazmodezma na naše životy a jak utvářela naše vnímání světa kolem nás. Od svých počátků až po současný dopad zanechal Plazmodezma v moderní společnosti nesmazatelnou stopu.

Plazmodesmy na schematickém obrázku buněčné stěny rostlinné buňky
Plazmodesmy na schematickém obrázku buněčné stěny rostlinné buňky
Zobrazení plasmodesmu = symplastický transport. (anglicky)

Plazmodezma (množ. č. plazmodezmata nebo plazmodezmy) je mikroskopický kanál na buněčné úrovni v rostlinných pletivech. Jeho funkcí je transport a komunikace mezi sousedními buňkami přes jejich buněčné stěny.

Na rozdíl od živočichů jsou buňky rostlin obklopené tuhou buněčnou stěnou z polysacharidů. Sousední buňky jsou kvůli tomu odděleny párem buněčných stěn a navíc střední lamelou. Přestože jsou buněčné stěny částečně propustné, lepší transport je zajištěn právě plasmodezmaty.

Plazmodezmata se skládají ze tří vrstev: cytoplazmatické membrány, rukávu plazmy (tzv. cytoplasmic sleeve) a desmotubulu (trubice endoplazmatického retikula).

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Plasmodesmata na anglické Wikipedii.

Externí odkazy