Tento článek se bude zabývat tématem Plastron, které v současné době vyvolalo velký zájem díky svým četným důsledkům v různých oblastech. Plastron byl předmětem studia a výzkumu odborníků z různých oborů, kteří se snažili důkladně porozumět jeho charakteristikám, jeho dopadu a jeho významu ve společnosti. Od svého vzniku až po dnešní vývoj podnítil Plastron debaty a úvahy o jeho vlivu na kulturu, ekonomiku, politiku, technologii, životní prostředí a další základní aspekty lidského života. Tento článek si klade za cíl představit komplexní a aktualizovaný pohled na Plastron, prozkoumat jeho mnoho aspektů a jeho význam v současném světě.
Plastron je spodní část krunýře želvy, kterou je možné označit jako břicho.
Je podobný ve složení jako karapax s vnější vrstvou horního materiálu, která je rozdělena do plošek, které nazýváme štítky. V některých rodech je pant mezi hrudním a břišním štítkem, díky kterému se želva může sama do krunýře téměř úplně uzavřít. U některých druhů lze rozlišit pohlaví želvy podle toho, jestli je plastron vypouklý (sameček) nebo ne. To kvůli pozici k páření.
Plastronové štítky se připojují podél centrálního švu uprostřed plastronu. Různé délky úseků švu mohou být použity k identifikaci druhu želvy. Na plastronu je příčně šest symetrických párů štítků: chytací, končetinový, prsní, břišní, stehenní a anální (jdoucí od hlavy až k ocasu podél švu). Břišní a chytací štítky jsou přibližně stejné délky, také stehenní a prsní švy jsou přibližně stejné délky.
Želví plastrony byly používány ve staré Číně při věštění z kostí.
Plastralní vzorec slouží k porovnání velikosti jednotlivých štítků (měřeno podél středního švu). Následující štítky jsou často rozlišovány s označením:
Srovnání vzorců plastronu stanovuje rozdíl mezi dvěma druhy. Například pro želvu karolínskou je vzorec: an > abd > gul > pect > hum >< fem[1]
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Plastron na anglické Wikipedii.