Pierre Auger

V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Pierre Auger, analyzujeme jeho dopad v různých kontextech a jeho vliv na dnešní společnost. Od svých počátků až po současnost hraje Pierre Auger zásadní roli v každodenním životě lidí a je předmětem zájmu a debat v mnoha oblastech. Prostřednictvím hloubkové a podrobné analýzy prozkoumáme klíčové aspekty, díky nimž je Pierre Auger relevantním tématem hodným studia. Tento článek si klade za cíl nabídnout ucelenou a kompletní vizi Pierre Auger s cílem poskytnout širší a obohacující porozumění tomuto tématu, od jeho důsledků v kultuře a historii až po jeho spojení s technologií a současnými událostmi.

Pierre Auger
Narození14. května 1899
Paříž
Úmrtí24. prosince 1993 (ve věku 94 let)
14. pařížský obvod
Místo pohřbeníClairefontaine-en-Yvelines
Alma materÉcole normale supérieure
Přírodovědecká fakulta v Paříži
Povolánífyzik
ZaměstnavateléPařížská univerzita
Chicagská univerzita
UNESCO
OceněníPrize Louis Ancel (1926)
Cena tří fyziků (1967)
cena Kalingy (1971)
komandér Řádu akademických palem
velkokříž Řádu čestné legie
RodičeVictor Auger
PříbuzníDaniel Auger (bratr)
Francis Perrin (švagr)
David Perrin (synovec)
Olivier Pagès (synovec)
Funkceprezident (Národní centrum kosmického výzkumu; 1961–1962)
ředitel (European Space Research Organisation; 1964–1967)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pierre Victor Auger (14. května 1899 Paříž25. prosince 1993) byl francouzský fyzik. Zabýval se atomovou, jadernou fyzikou a studiem kosmického záření.

Vyučoval na katedře teoretické fyziky a astrofyziky, později na katedře kvantové fyziky a fyziky teorie relativity. Auger byl prvním ředitelem Evropské rady kosmického výzkumu, jedné z organizací, ze kterých později vznikla agentura ESA. Podílel se také na založení mezinárodních organizací CERN a UNESCO.

Vědecké objevy

Jeho jménem je označován Augerův jev, při němž atomy emitují tzv. Augerovy elektrony, ačkoliv tento proces objevila již o několik let dříve rakouská fyzička Lise Meitnerová.

Významný je jeho přínos v oblasti výzkumu kosmického záření. V roce 1937 pozoroval, že proud částic kosmického záření je větší směrem od západu, a že dva od sebe vzdálené Geigerův–Müllerovy detektory dávají větší četnost současných impulsů než by odpovídalo náhodným koincidencím. Jev sice byl naměřen již dříve, ale Auger jej jako první správně intepretoval tak, že vysokoenergetické primární kosmické částice interagují s jádry prvků ve výšce atmosféry a iniciují kaskádu sekundárních interakcí, které vedou ke spršce elektronů a fotonů dopadající na povrch Země.[1] Jeho jméno nese také největší zařízení pro detekci kosmického záření – Observatoř Pierra Augera v Argentině.

Reference

  1. GRYGAR, Jiří. Kosmické záření vysokých energií . 2007-10-30 . Čas 5:50 od začátku stopáže. Dostupné online. [nedostupný zdroj]

Externí odkazy