Pavrankovití

V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa Pavrankovití. Od jeho počátků až po jeho vývoj v průběhu času prozkoumáme každý aspekt Pavrankovití a jeho dopad na společnost. Prostřednictvím různých pohledů a podrobného rozboru se pokusíme osvětlit toto dnes tak aktuální téma. Pavrankovití je předmětem intenzivních debat a sporů a naším cílem je poskytnout komplexní pohled, který vybízí k zamyšlení a debatě. Pavrankovití je bezpochyby téma, které si zaslouží, aby se mu věnovalo vážně a pečlivě, a jsme si jisti, že tento článek bude velmi zajímat všechny naše čtenáře.

Jak číst taxoboxPavrankovití
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídaryby (Osteichthyes)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
PodtřídaOstariophysi
Nadřádkostnatí (Teleostei)
Řádropušnicotvární (Scorpaeniformes)
Čeleďpavrankovití (Abyssocottidae)
Berg, 1907
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavrankovití (Abyssocottidae) je čeleď paprskoploutvých sladkovodních ryb z řádu ropušnicotvární (Scorpaeniformes). Jedná se o endemickou skupinu ze sibiřského jezera Bajkal.

Tyto ryby většinou žijí v hloubce pod 170 m. Čeleď tvoří 24 zástupců v 7 rodech. Patří sem například pavranka Korotněfova či pavranka Boulengerova, které patří mezi nejhlouběji žijící sladkovodní ryby. Jezero Bajkal je nejhlubší jezero na Zemi (1642 m).

Popis

Jsou relativně podobné rybám z čeledi vrankovití. Mají velkou hlavu a ústa, široké prsní ploutve, dvě hřbetní ploutve, z toho první je malá a tvořená tvrdými paprsky, druhá je tvořena především z delších měkkých paprsků.

Dorůstají až do velikosti 20 cm.

Druhy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Abyssocottidae na anglické Wikipedii a Abyssocottidae na italské Wikipedii.

Externí odkazy