V tomto článku podrobně prozkoumáme Parlamentní volby ve Finsku 2015, téma, které vzbudilo zájem různých sektorů a které vyvolalo širokou debatu v dnešní společnosti. Parlamentní volby ve Finsku 2015 významně ovlivnil různé aspekty našeho každodenního života a jeho vliv je v posledních letech stále patrnější. Prostřednictvím komplexní analýzy prozkoumáme mnoho aspektů Parlamentní volby ve Finsku 2015, od jeho počátků a historie až po jeho důsledky v dnešním světě. Kromě toho prozkoumáme, jak se Parlamentní volby ve Finsku 2015 vyvíjel v průběhu času a jak ovlivnil různé lidi a komunity po celém světě. Toto téma je dnes velmi aktuální, takže je nezbytné porozumět jeho důsledkům a výzvám, abychom jej mohli efektivně řešit.
Parlamentní volby ve Finsku v roce 2015 se konaly dne 19. dubna. Volební účast byla 70,1 %. Bojovalo se o 200 míst v jednokomorovém parlamentu (Eduskunta).
Nejvíce hlasů získala centristická strana Suomen Keskusta (Finský střed), 21,10 % a 49 míst. Na druhém místě se umístili populističtí Perussuomalaiset (Praví Finové), se 17,65 % a 38 místy, následovaní konzervativci z Kansallinen Kokoomus (Národní sjednocení), kteří dosáhli na 18,20 %, ale jen 37 křesel. Na čtvrtém místě skončila finská sociální demokracie, Suomen Sosialidemokraattinen Puolue, s 16,51 % a 34 křesly.
Dále bude v parlamentu zastoupen Zelený svaz (Vihreä liitto) s 15 křesly (8,53 % hlasů), Levicový svaz (Vasemmistoliitto) s 12 křesly (7,13 % hlasů), finská Švédská lidová strana (Ruotsalainen kansanpuolue) s 9 křesly (4,88 % hlasů) a finská křesťanskodemokratická strana (Suomen Kristillisdemokraatit) s 5 křesly (3,54 % hlasů). Pro ostatní strany (regionální sdružení z Alandských ostrovů) zbylo 1 křeslo (0,56 % hlasů).
Oproti předchozím volbám získal výrazně více křesel Finský střed (o 14) a Zelený svaz (o 5). Ostatní strany ve volbách ztratily či jejich zastoupení zůstane stejné.
Vláda vznikla na bázi koaliční smlouvy tří stran na prvních třech místech. Jejím předsedou je centrista Juha Sipilä, ve funkci ministra financí po určitou dobu působil konzervativec Alexander Stubb, předseda vlády předchozí.