Představený

V tomto článku prozkoumáme dopad, který má Představený v různých oblastech společnosti. Ať už na osobní, profesní nebo společenské úrovni, Představený zanechal významnou stopu ve způsobu, jakým žijeme a jak se k nim vztahujeme. Od svého vzniku až do současnosti je Představený předmětem debat a úvah, které vyvolávají obdiv i kontroverzi. Prostřednictvím této analýzy se budeme snažit hlouběji porozumět roli, kterou Představený hraje v našich životech, a jak ovlivnil způsob, jakým myslíme, jednáme a cítíme.

Moskevský patriarcha Kiril

Představený (rusky предстоя́тель, z řeckého προϊςτάμενος nebo πρόεδρος) je označení pro některé nadřízené v rámci církve či státní správy.

Církev

Katolická církev

V Katolické církvi je představený neformální titul pro ordináře či nebo převora či opata kláštera.

Pravoslavná církev

V Pravoslavném pojetí se jedná o obecné, dogmaticky správné označení v pořadí prvního biskupa místní pravoslavné církve. Představeným Ruské pravoslavné církve je patriarcha moskevský a celé Rusi.

V typikonu a dalších bohoslužebných pokynech se výrazem představený/предстоятель označuje biskup nebo kněz, vedoucí (či vykonávající) libovolnou obecnou (kolektivní) bohoslužbu.

Státní správa

Podle zákona o státní službě je představeným státní zaměstnanec, který je oprávněn vést podřízené státní zaměstnance, ukládat jim služební úkoly, organizovat, řídit, kontrolovat výkon jejich služby a dávat jim k tomu příkazy. Za představeného se považuje i fyzická osoba která je oprávněna na základě zákona dávat státnímu zaměstnanci příkazy k výkonu služby (politik - člen vlády). Představeným může být i příslušník bezpečnostního sboru nebo voják z povolání. Představený si ze svých přímo podřízených určí jednoho, který je jeho zástupcem.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Предстоятель na ruské Wikipedii.

Související články