V tomto článku se ponoříme do tématu Přízračný ostrov a prozkoumáme jeho původ, důsledky a význam pro dnešek. Od svých počátků až po vývoj v průběhu času hrál Přízračný ostrov zásadní roli v různých oblastech a významně ovlivnil společnost, kulturu a ekonomiku. V tomto duchu se ponoříme do podrobné analýzy Přízračný ostrov, odhalíme její nejdůležitější aspekty a nabídneme široký a úplný pohled na toto téma, který nenechá nikoho lhostejným.
Přízračný ostrov (anglicky Phantom Island) je označení ostrova, o kterém existují jen nedůvěryhodné zprávy a který byl zpravidla prohlášen za falešný poté, co se prokázalo, že na udaných souřadnicích nic není.
Od fiktivních ostrovů (Tajuplný ostrov Julese Vernea nebo Utopia Thomase Morea), které jsou jasným výtvorem spisovatelovy fantazie, se přízračný ostrov liší tím, že v minulosti mnoho lidí věřilo v jeho reálnou existenci a byl zakreslován na mapách. Přízračný ostrov také není zcela totožný s legendárními ostrovy jako Atlantida, které nejspíš zanikly už v prehistorické době.
Zprávy o tajemných ostrovech, které nikdo ze současníků neviděl, se objevovaly už ve starověku (Thule) a středověku (ostrov svatého Brendana) - tehdy měly spíše mytologický charakter. Teprve od 15. století přinesly zámořské objevy množství informací o vzdálených zemích, které bylo těžké ověřit. Cílenému pátrání po údajných ostrovech se na svých plavbách věnoval např. James Cook. Rozvoj letectví a kosmonautiky ve 20. století potvrdil nebo vyvrátil existenci i těch nejmenších kousků pevniny. Přesto se dosud na mapách objevují vymyšlené ostrovy - např. útesy Marie Terezie ve školním atlasu z roku 1982.
Přízračné ostrovy se dají rozdělit do tří skupin: