Pálení žáhy

V tomto článku budeme hovořit o Pálení žáhy, tématu, které mnohým nepochybně zní povědomě. Postupem času získala Pálení žáhy významnou relevanci v různých oblastech, od politiky po populární kulturu. Je to téma, které vyvolalo debaty a kontroverze a které zanechalo nesmazatelnou stopu v historii. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Pálení žáhy, od jeho původu až po jeho dopad na dnešní svět. Ať už znáte Pálení žáhy nebo toto téma zkoumáte poprvé, tento článek vám poskytne široký a podrobný přehled, abyste pochopili jeho důležitost a relevanci v dnešní době.

léčiva proti pálení žáhy

Pálení žáhy (pyróza) je nepříjemný pocit v nadbřišku, rozlévající se nahoru, pod hrudní kost. Vyskytuje se nebo zhoršuje hlavně po mastném, kořeněném, sladkém, kynutém jídle, nebo po požití čokolády, cibule a česneku.

Příčiny

Pokud tělo funguje správně, natrávená potrava putuje ze žaludku do dvanáctníku; svěrač na dolním konci jícnu (kardie) brání regurgitaci kyselého žaludečního obsahu zpět do jícnu. Pálení žáhy způsobuje dyskineze (porucha normálních pohybů) a porucha jícnového svěrače.

Zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu (gastroezofageální reflux) způsobuje pálení (pyrózu). Vyskytuje se i u zdravých lidí, ale jen krátkou dobu a ne často.

Léčba

  • léky blokující tvorbu žaludeční kyseliny (omeprazol)
  • přípravky obsahující antacida, které neutralizují kyselost
  • úprava stravy a chování (je vhodné se postavit - využití gravitace, není vhodné předklánět se a ležet)
  • chirurgická úprava přechodu jícen/žaludek při průkazu refluxu.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.