Ovocný trh (Praha)

V dnešním světě má Ovocný trh (Praha) zásadní roli v různých oblastech společnosti. Od svého dopadu na technologii až po svůj vliv na sociální sféru, Ovocný trh (Praha) poznamenala před a po v našem způsobu života a vztahů. Postupem času se Ovocný trh (Praha) stal předmětem studia a debat, což vyvolalo obdiv i kontroverzi. V tomto článku důkladně prozkoumáme dopad Ovocný trh (Praha) v různých oblastech a pokusíme se porozumět jeho důležitosti v současném světě a jeho významu pro budoucnost.

Ovocný trh
Ovocný trh
Ovocný trh
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoPraha
Městská částPraha 1
Část obceStaré Město
Poloha
Historie
Starší názvyNové tržiště
Školní náměstí
Královská třída
Karolinenplatz
Theaterplatz
Další údaje
Kód ulice463400
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Portál Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ovocný trh je veřejné prostranství resp. menší podlouhlé náměstí trojúhelníkového tvaru, které se nachází na Starém Městě pražském v městské části Praha 1 a plní zde funkci ulice souběžné s pražskými Příkopy, ležící jižně odtud.

Historie

Název tohoto místa pochází z dávnějších dob, kdy zde bývalo tržiště, kde se především prodávalo ovoce a zelenina, to se zde prodávalo ještě počátkem 20. století. Tržiště zde je doloženo již od 13. století. Současný název byl zaveden roku 1870.

Budovy

Ovocný trh pohledem z Celetné ulice. Zcela vlevo část palác Pachtů z Rájova (Nová mincovna), uprostřed budova soudu, vpravo část domu U Černé Matky Boží.
Ovocný trh v Praze v červenci 1927
Podrobnější informace naleznete v článku Seznam budov na Ovocném trhu.

Nachází se zde několik velmi významných pražských budov. Na jihozápadní straně náměstí se jedná o budovu Stavovského divadla (zadní technický vchod). V jejím těsném sousedství se nachází budova Karolina, historického sídla Karlovy univerzity (severně od divadla) a Kolowratský palác (jižně od divadla). Na severovýchodní straně náměstí směrem k Celetné ulici a Prašné bráně pak stojí Dům U Černé Matky Boží. Na jižní straně náměstí se dále nachází zadní trakt Paláce Myslbek a palác Pachtů z Rájova (též Nová mincovna, dnes v této historické budově sídlí Obvodní soud pro Prahu 1).

Okolní ulice a náměstí

Ovocný trh v roce 1907

Bývalé názvy

  • Nové tržiště
  • Školní náměstí
  • Královská třída
  • Karolinenplatz nebo Theaterplatz (německy)

Současnost

V současnosti je náměstí koncipováno jako pěší zóna. Mezi zdejší novodobé tradice patří umělé kluziště, které zde v centru města bývá pravidelně zřizováno každou zimu.[1]

Odkazy

Související

Reference

  1. Archivovaná kopie. tn.nova.cz . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-03-02. 

Externí odkazy