V tomto článku prozkoumáme téma Ostrovní gigantismus do hloubky, zaměříme se na jeho původ, jeho relevanci dnes a možné důsledky, které má pro různé aspekty společnosti. Od svých prvních projevů až po dopady na současný svět vzbuzuje Ostrovní gigantismus zájem akademiků, odborníků i obyčejných lidí díky svému vlivu na kulturu, ekonomiku a politiku. Na těchto stránkách prozkoumáme různé perspektivy, abychom nabídli úplný a objektivní pohled na Ostrovní gigantismus, s cílem obohatit znalosti našich čtenářů a podpořit informovaný dialog o tomto fascinujícím tématu.
Ostrovní gigantismus je biologický fenomén, jenž označuje situaci, při které se velikost živočišného druhu izolovaného na ostrově dramaticky zvětšuje ve srovnání s příbuznými pevninskými druhy. Ostrovní gigantismus je součástí obecnějšího „ostrovního efektu“ neboli „Fosterova pravidla“, které předpokládá, že když pevninská zvířata kolonizují ostrovy, malé druhy mají tendenci zvětšovat velikost těla, zatímco velké druhy se naopak recipročně zmenšují (tzv. ostrovní nanismus). Jde o důsledek skutečnosti, že v ostrovních ekosystémech většinou působí odlišné selekční tlaky než na pevnině, typicky zde absentují predátoři, či je zde větší množství využitelných ekologických nik. Po příchodu lidí a jimi zavlečených predátorů (psi, kočky, krysy, prasata) vyhynulo mnoho ostrovních endemitů, včetně obřích druhů.
Ostrovní gigantismus se nemusí týkat pouze živočichů: u některých ostrovních rostlin byl pozorován trend zvětšování a dřevnatění.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Island gigantism na anglické Wikipedii.