Orava (řeka)

V dnešním světě je Orava (řeka) tématem, které vyvolává zájem a diskusi v různých společenských kruzích. Od svého vzniku upoutá Orava (řeka) pozornost výzkumníků, akademiků, názorových vůdců a společnosti obecně. Tento fenomén vzbudil široké spektrum názorů, kritiky a analýz, což dokazuje jeho relevanci a dopad na každodenní životy lidí. V tomto článku prozkoumáme různé perspektivy související s Orava (řeka), analyzujeme jeho vliv na různé aspekty moderního života a jeho důsledky pro budoucnost.

Orava
Základní informace
Délka toku60,3 km
Plocha povodí1991,8 km²
Průměrný průtok34,5 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Žilinský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Váh, Povodí Oravy (Slovensko, Polsko)
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Orava (polsky Orawa, maďarsky Arva) je řeka na severozápadním Slovensku v historickém regionu Orava. Je 60,3 km dlouhá a její povodí má rozlohu 1991,8 km². Část toku je vyhlášena za chráněný areál Rieka Orava.

Průběh toku

Vzniká soutokem Bílé a Černé Oravy; na jejich soutoku byla vystavena Oravská přehrada. Z přehrady vytéká pod jménem Orava jihozápadním směrem. Poblíž obce Kraľovany ústí do Váhu v nadmořské výšce 431 m.

Přítoky

Vodní režim

Největší průtok má v březnu a v dubnu, když taje sníh, naopak nejmenší v lednu a v únoru. Historicky nejnižší průtok byl zaznamenán ještě před vybudováním přehradní nádrže – 4,8 m³/s, největší až po jejím dobudování 19. června 1958 – 2300 m³/s.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Orava (rieka) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Orava na Wikimedia Commons