Oněžský záliv

V tomto článku přiblížíme Oněžský záliv z různých úhlů pohledu s cílem poskytnout široký a podrobný pohled na toto téma. Oněžský záliv je dnes velmi aktuální téma, protože ovlivňuje různé aspekty společnosti, ekonomiky, politiky, kultury a každodenního života lidí. Prostřednictvím přísné a hloubkové analýzy prozkoumáme různé aspekty Oněžský záliv a prozkoumáme jeho důsledky, výzvy a příležitosti. Prostřednictvím tohoto článku se snažíme čtenářům nabídnout komplexní a obohacující pohled, který jim umožní lépe porozumět důležitosti a rozsahu Oněžský záliv v současném světě.

Oněžský záliv
Solovecký monastýr
Maximální hloubka36 m
Šířka75 km
Délka185 km
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celekSeverní ledový oceán
StátRusko
OstrovySolovecké ostrovy, souostroví Kuzova
SídlaKem, Belomorsk, Oněga
PřítokyOněga, Kem, Kereť, Vyg
Map

Oněžský záliv (rusky Онежская губа, Oněžskaja guba nebo Онежский заливOněžskij zaliv) je záliv na jihovýchodě Bílého moře. Patří k Rusku, kde spadá do Severozápadního federálního okruhu, v rámci kterého sousedí na jihu a východě s Archangelskou oblastí a na západě s Karelskou republikou. Je přibližně 185 kilometrů dlouhý a 75 kilometrů široký.

Oněžský záliv je nejjižnějším ze čtyř velkých zálivů Bílého moře, zbylé jsou Kandalakšský, Mezeňský a Dvinský, který leží severovýchodně od Oněžského a je od něj oddělený Oněžským poloostrovem.

V severní části Oněžského zálivu se nalézají Solovecké ostrovy, největší souostroví Bílého moře.

Na západě u města Belomorsk ústí do zálivu řeka Vyg a tím i Bělomořsko-baltský kanál, umělá vodní cesta spojující Bílé moře s Baltským. Rovněž na západě ústí do zálivu řeky Kem a Suma a na jihovýchodě řeka Oněga.