V současné době se Ofirova cena stalo tématem velkého významu v různých oblastech. Ať už v sociální, politické, ekonomické nebo kulturní sféře, Ofirova cena upoutal pozornost lidí všech věkových kategorií a profesí. Tento fenomén vzbudil velký zájem díky svému dopadu na společnost a jeho aktuálnosti v dnešní době. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Ofirova cena a analyzujeme jeho vliv na různé aspekty každodenního života. Od svého vzniku až po současnou evoluci Ofirova cena vyvolal diskuse a debaty, které se neustále zvyšují. Prostřednictvím této analýzy se snažíme dále porozumět důležitosti Ofirova cena a důsledkům, které má na naši společnost.
Ofirova cena (hebrejsky: פרס אופיר, anglicky: Ophir Award) je nejvýznamnější izraelská filmová cena pojmenovaná po herci Šajke Ofirovi, která byla poprvé udělena v roce 1982. Ceny uděluje Izraelská filmová a televizní akademie.
První udílení Cen izraelské akademie se konalo v roce 1982 a cenu získal režisér Šimon Dotam za film Repeat Dive, a od roku 1990 je cena udílena každoročně v Telavivském centru pro herecké umění (Tel Aviv Performing Arts Center). Výherce Ofirovy ceny následně reprezentuje Izrael na udílení Cen Akademie (ceny Oscar), mezi výjimky patřily filmy Aviva My Love a The Band's Visit.
Nejvyšší počet Ofirových cen vyhraných jediným filmem byl 11 a získal je film Nina's Tragedies. Vysoký počet Ofirových cen získal také Assi Dajan, k roku 2009 celkem 8, a je doposud jedinou osobou, která vyhrála jako režisér, scenárista a herec.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ophir Award na anglické Wikipedii.