V tomto článku prozkoumáme téma Ochranná pomůcka do hloubky. Od jeho počátků až po jeho současnou relevanci dáme pod lupu všechny aspekty související s Ochranná pomůcka. Naším cílem je nabídnout našim čtenářům úplný a detailní pohled na toto téma a poskytnout neocenitelné informace, které jim umožní lépe porozumět jeho významu a dopadu v různých oblastech. Prostřednictvím vyčerpávající analýzy a prezentace relevantních dat se ponoříme do Ochranná pomůcka, abychom odhalili jeho důsledky a rozsah v různých kontextech. Ochranná pomůcka je bezpochyby vysoce relevantní téma, které si zaslouží pečlivé prozkoumání, a to je přesně to, co uděláme na následujících stránkách. Takže se připravte na fascinující cestu přes Ochranná pomůcka.
Ochrannými pomůckami jsou nazývány předměty sloužící k ochraně lidského zdraví při různých činnostech. Podle činnosti při které jsou využívány se dělí např. na pracovní pomůcky a osobní ochranné pracovní prostředky, sportovní či sexuální ochranné pomůcky.
Pojem ochranné pomůcky je obecně používaný laický termín. Často je chybně zaměňován s odborným pojmem osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP), kdy např. pracovní oděv je mylně automaticky považován za osobní ochranný pracovní prostředek.
Osobní Ochranné Pracovní Prostředky (zkráceně OOPP) zahrnují širokou škálu prostředků, chránící nejrůznější části těla před riziky spojenými s výkonem určité pracovní činnosti. Může se jednat o ochranu například před toxickými látkami, kyselinami, hydroxidy (louhy), ostrými předměty, horkými povrchy, padajícími či odletujícími předměty, prachem (viz pneumokoniózy), hlukem nebo světlem (např. laserové záření).
Mezi OOPP patří ochranné brýle, obličejový štít, přilba, respirátor, špunty do uší[zdroj?!] atd.
Pracovní ochranné pomůcky slouží jako doplňky k zajištění BOZP na pracovištích (například osobní dozimetr). Nesmí být však zaměňovány s OOPP. Pracovní oděv mezi OOPP patří pouze v případě, pokud oděv podléhá výraznému opotřebení nebo znečištění či pracovní oděv plní ochrannou funkci.
Ochranné sportovní pomůcky (chrániče) zahrnují širokou škálu předmětů chránících nejrůznější části těla. Jejich význam, spolu se specializací, roste s rozvojem daného sportu i s rozvojem vnímání ochrany fyzického zdraví. Může jít o:
Chrání především před nechtěným otěhotněním (antikoncepce) a dále proti přenosu pohlavních chorob. Např.: