V dnešním článku se ponoříme do fascinujícího světa Obojživelné vozidlo, tématu, které zaujalo odborníky i fanoušky. Od svého vzniku Obojživelné vozidlo prokázal svůj dopad na různé aspekty společnosti, vědy, kultury a historie. V průběhu let byla předmětem diskusí, studií a výzkumů a její vliv se postupem času dále vyvíjel. V tomto hloubkovém průzkumu Obojživelné vozidlo prozkoumáme jeho původ, jeho význam v dnešním světě a různé perspektivy, které na toto téma existují. Připravte se na to, že se ponoříte na cestu, která slibuje překvapit, vzrušit a vzdělávat, když společně objevíme vzrušující vesmír Obojživelné vozidlo.
Obojživelné vozidlo je typ vozidla které se, stejně jako obojživelník, může pohybovat po souši i vodě. Obojživelná vozidla mohou být kolová nebo pásová. Pro pohyb ve vodě pak mohou být použita kola, pásy, lodní šrouby nebo vodní pumpy.[1] Obojživelná jsou z principu své funkce také vznášedla.
První takové vozidlo s vlastním pohonem, parní bagr pojmenovaný Orukter Amphibolos, představil americký vynálezce Oliver Evans v roce 1805, i když není známo, že by se kdy pohyboval po souši. O rok později, tedy v roce 1806, spojil Francouz Fournier trup lodi a karoserii jakéhosi vozu, a to už byl opravdový obojživelník.
Během druhé světové války byly některé tanky přestavěny na obojživelné, jako např. M4 Sherman, ze kterého vznikl DD tank, který byl úspěšně použit při vylodění v Normandii, při invazi v jižní Francii 15. srpna 1944; při překročení Rýna 23. března 1945 a v několika operacích na italské frontě v roce 1945.