Nilské katarakty

V dnešním světě se Nilské katarakty stal tématem velkého zájmu mnoha lidí. Ať už kvůli své relevanci ve společnosti, jejímu dopadu na každodenní život nebo historickému významu, Nilské katarakty upoutal pozornost jednotlivců všech věkových kategorií a prostředí. Od svého vzniku je Nilské katarakty předmětem debat, studií a analýz, které generují velké množství výzkumů a názorů, které se snaží pochopit jeho důležitost a dopad v různých kontextech. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Nilské katarakty, od jeho vzniku až po jeho současný vliv, s cílem poskytnout komplexní pohled na toto dnes tak aktuální téma.

Mapa kataraktů
Plavba přes první katarakt na historické kresbě

Nilské katarakty (arabsky شلالات النيل‎, anglicky Cataracts of the Nile) představují soustavu šesti kataraktů na řece Nil. Nacházejí se mezi Asuánem a Chartúmem. Vodní hladina je zde přerušovaná četnými malými balvany a kameny ležícími na dně řeky a také mnoha malými kamennými ostrůvky. Počítáno proti proudu, první katarakt je v dnešním Egyptě, zbytek je v Súdánu.

Geologové uvádějí, že oblast severního Súdánu je tektonicky aktivní a tato aktivita způsobila, že má řeka „mladistvý“ vzhled. Dokonce i když je dno řeky odnášeno erozí, zemská masa se zvedá a udržuje tak části dna řeky odkryté.

Některé z kataraktů, které je normálně nemožné lodí proplout, se během období záplav stávají splavné.

Ve starověku se Egypt rozkládal od Nilské delty k prvnímu kataraktu, zatímco území dále proti proudu řeky ovládala starověká civilizace Kuš. Egypťané si v jistém období podmanili území až po 4. katarakt, dále se však nedostali, protože v těchto místech teče řeka na jih a k plavbě proti proudu nebylo možné využívat severních větrů, jež zde převládají.[1]

Poznámky

  1. HOUSER:, Pavel. Proč se zastavila egyptská invaze na jih do Afriky? . Praha: ScienceWorld, 2008-05-30 . Dostupné online. 

Externí odkazy

Fotografie