Neutrální prvek

Vzhled přesunout do postranního panelu skrýt

V algebře je neutrální prvek e množiny A s binární operací ⊗ {\displaystyle \otimes } takový prvek, pro nějž platí, že výsledkem operace neutrálního prvku a libovolného x ∈ A je x.

V případě, že se pro operaci používá multiplikativní značení, např. ⋅ {\displaystyle \cdot } , je e často nazýván jednotkovým prvkem ( 1 ⋅ x = x ) {\displaystyle (1\cdot x=x)} . V případě použití aditivního značení, např. + {\displaystyle +} , je e často nazýván nulovým prvkem ( 0 + x = x ) {\displaystyle (0+x=x)\!} . Pro neutrální prvek se někdy také používá výraz identita.

Formální definice

Buď A {\displaystyle A\,} množina a ⊗ {\displaystyle \otimes } operace na A {\displaystyle A\,} .

Příklady

Jak ukazuje poslední příklad, ( A , ⊗ ) {\displaystyle (A,\otimes )} může mít několik levých neutrálních prvků, dokonce může platit, že každý prvek množiny A {\displaystyle A\,} je levým neutrálním. Stejně tak to platí pro pravé neutrální prvky. Pokud jsou ale v množině A {\displaystyle A\,} levé i pravé neutrální prvky, platí, že jsou si rovny a je tam tudíž právě jeden takový.

Odkazy

Poznámky

  1. Důkaz: Buď l levý neutrální a r pravý neutrální, pak l = l ⊗ r = r {\displaystyle l=l\otimes r=r} . V množině A tedy může být jen jeden neutrální prvek.

Související články

Portály: Matematika