V dnešním světě je Nápověda:Jak psát Wikipedii/Přenesení článku z pískoviště tématem, které přitahuje pozornost a zájem velkého množství lidí po celém světě. Ať už kvůli svému historickému významu, jeho dopadu na současnou společnost nebo jeho vlivu na populární kulturu, Nápověda:Jak psát Wikipedii/Přenesení článku z pískoviště se stal všude opakujícím se tématem konverzací. Od politických debat až po akademické diskuse je Nápověda:Jak psát Wikipedii/Přenesení článku z pískoviště stále žhavým tématem, které podněcuje emoce, názory a úvahy ve všech sférách života. S důležitostí, která překračuje hranice, je Nápověda:Jak psát Wikipedii/Přenesení článku z pískoviště i nadále bodem zájmu pro jednotlivce všech věkových kategorií a zázemí a upevňuje se jako téma, které nadále vyvolává zájem a diskusi.
Přenesení článku z pískoviště
Původní verzi návodu naleznete v archivu
KONTROLA PŘED ZVEŘEJNĚNÍM
|
Než článek na Wikipedii zveřejníte, je vhodné si projít následující seznam, zda obsahuje vše, co má.
Článek musí obsahovat:
- správný název
- zdroje v podobě alespoň 2 relevantních referencí
- nadpisy, případně podnadpisy
- modré odkazy na jiné články Wikipedie
- kategorie (více na konci této kapitoly)
Článek může obsahovat:
- obrázek
- infobox
- externí odkazy
- další vhodné prvky (tabulky, grafy, literaturu)
|
- Pokud jste na svém pískovišti připravili článek a chcete ho zveřejnit, je potřeba ho přenést mezi další encyklopedické články. Není třeba, aby byl článek dokonalý. Vylepšovat ho vy či někdo další bude moci i později. Stačí tedy, když článek neobsahuje hrubé chyby, má uvedené zdroje a nechybí v něm klíčové informace.
- Nejprve si otevřete vaše pískoviště a klasicky klikněte na Editovat. Klikněte kurzorem do textu tak, aby v něm kurzor blikal (v opačném případě se vám může označit veškerý obsah stránky mimo samotný text). Nyní zadejte pokyn Vybrat vše (klávesová zkratka Ctrl+a) a poté zadejte pokyn Kopírovat (klávesová zkratka Ctrl+c).
- Poté do vyhledávacího políčka ve Wikipedii napište vámi zamýšlený název článku (doporučení, jak pojmenovávat články, najdete na stránce Wikipedie:Název článku) a dejte ho vyhledat (stiskněte klávesu Enter nebo tlačítko Hledat na konci vyhledávacího políčka).
- Tím se dostanete na stránku nazvanou Výsledky hledání. Pod vyhledávacím políčkem uprostřed stránky najdete větu „Můžete stránku vytvořit nebo požádat o její vytvoření.“ Vámi zamýšlený název ve větě figuruje jako červený odkaz. Klikněte na něj.
- Dostanete se na stránku nazvanou Vytváření . (Je možné, že vám na této stránce vyskočila nabídka překládacího nástroje Content Translation. Nabídku ignorujte a zrušte kliknutím na Ne, díky.)
- V záhlaví stránky, vlevo od vyhledávacího políčka, klikněte na záložku Založit.
- Otevře se vám editační rozhraní. Rovnou zadejte pokyn Vložit (klávesová zkratka Ctrl+v). Tím se obsah vašeho pískoviště zkopíruje na stránku s tím správným názvem.
- Nyní je více možností, jak postupovat. Můžete článek rovnou uveřejnit kliknutím vpravo nahoře na modré tlačítko Zveřejnit stránku, ale lepší je ještě pokračovat:
- Totiž přidat do článku vhodné kategorie. Jaké kategorie jsou vhodné? To si musíte zjistit předem: projděte si podobné články a zjistěte, v kterých kategoriích jsou zařazeny a jaké kategorie vůbec existují. Hledejte vždy co nejkonkrétnější kategorie: tenistka z Česka by měla být v kategorii České tenistky, ne Tenis.
- Pokud máte kategorie vybrány a poznamenány, klikněte vlevo od modrého tlačítka Zveřejnit stránku na ikonku tří čar
. V rozbalovací nabídce klikněte na Kategorie.
- Otevře se okno nazvané Nastavení, kam můžete zadat jednu či více kategorií. Napište do příslušného políčka (s textem Přidat kategorii) vybranou kategorii a potvrďte ji kliknutím na daný výsledek v našeptávači pod políčkem. Tím se kategorie vloží. Poté můžete vložit další kategorii, nebo kliknout vpravo nahoře na modré tlačítko Použít změny a článek konečně zveřejnit přes horní modré tlačítko Zveřejnit stránku. Gratulujeme k založenému článku!
- Vzácně se po pokusu o zveřejnění může otevřít varování „Něco se pokazilo“, když automat rozpozná, že jsou v článku nějaká problematická slova (např. loni, bohužel atd.) či jiné problémy. Kliknutím na dolní tlačítko Zavřít se vrátíte k editaci článku a můžete se pokusit daná místa opravit. Nebo zveřejnění článku vynuťte kliknutím na modré tlačítko Zkusit znovu.