Moravský Beroun (nádraží)

V dnešním světě je Moravský Beroun (nádraží) tématem, které nepřestává překvapovat a fascinovat miliony lidí po celém světě. Od svých počátků až do současnosti byl Moravský Beroun (nádraží) předmětem studia, debat a obdivu a jeho vliv byl přítomen v nesčetných aspektech každodenního života. V průběhu let se Moravský Beroun (nádraží) vyvíjel a přizpůsoboval se sociálním, politickým, ekonomickým a technologickým změnám, čímž se upevnil jako téma univerzálního zájmu. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Moravský Beroun (nádraží) a analyzujeme jeho dopad na dnešní společnost.

Moravský Beroun
Nádražní budova
Nádražní budova
StátČeskoČesko Česko
KrajOlomoucký
MěstoMoravský Beroun
Souřadnice
Moravský Beroun
Moravský Beroun
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice343020
TraťOlomouc–Opava
Nadmořská výška535 m n. m.
V provozu od1. listopadu 1872
Zabezpečovací zařízeníTEST B
Dopravní koleje4
Nástupiště (nástupní hrany)3 (3)
Návazná dopravaStanoviště autobusů před staniční budovou
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moravský Beroun (dříve Ondrášov, německy Bärn-Andersdorf) je železniční stanice jižně od města Moravský Beroun, v katastru obce Ondrášov, v okrese Olomouc v Olomouckém kraji poblíž řeky Bystřice. Leží na jednokolejné neelektrizované trati Olomouc–Opava.

Historie

Stanice byla vybudována společností Moravsko-slezská ústřední dráha (MSCB) na trati primárně spojující Olomouc, kam byla železnice přivedena roku 1841, a Opavu, podle typizovaného stavebního vzoru. 1. listopadu 1872 byl uveden do provozu úsek trasy z Krnova do stanice Opava západ.

Po zestátnění MSCB v roce 1895 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Popis

Nacházejí se zde tři jednostranná nekrytá nástupiště (jedno vnější u budovy, dvě vnitřní), k příchodu na vnitřní nástupiště slouží přechod přes koleje.

Externí odkazy