Monogamie

Vzhled přesunout do postranního panelu skrýt Socha páru v Polsku

Monogamie (ze spojení řeckých slov monos, jeden, sám a gamos, manželství, jednota) je příbuzenské pravidlo umožňující manželství pouze dvou lidí (párové manželství), obvykle mezi jednou ženou a jedním mužem. Analogicky u zvířat znamená monogamie to, že se po delší dobu páří pouze jeden samec s jednou samicí, kteří tak vytvoří trvalý pár, jako je tomu například u vlků nebo labutí.

Opakem monogamie je polygamie – manželství více než dvou partnerů, která se dále dělí na polygynii (více manželek) a polyandrii (více manželů). V knize Původ rodiny, soukromého vlastnictví a státu ukazuje Friedrich Engels, že v období rodového zřízení vládlo skupinové manželství. Ruský osvícenec Semjon Děsnickij také uváděl, že monogamie neexistovala věčně, neboť v nejranějších stadiích převládaly skupinové manželské vztahy.

Mnoho společností povoluje polygamii, ale celkově na světě převažuje monogamní forma manželství. Americký antropolog Robert Murphy uvádí, že velká většina světových manželství je monogamních.

Jelikož v populaci je přirozené přibližně stejné zastoupení žen i mužů, monogamie by měla dobře odpovídat demografickým procesům. Monogamie také vede ke vzniku v současném světě nejrozšířenější základní rodinné jednotky – nukleární rodiny, která se skládá z otce, matky a jejich potomků.

Odkazy

Reference

  1. Ščipanov, s. 231.

Literatura

Externí odkazy

Portály: Sexualita