V dnešním světě se Ministerstvo zahraničních věcí Slovenské republiky stal opakujícím se tématem zájmu a debat. Od svého vzniku Ministerstvo zahraničních věcí Slovenské republiky přitahoval pozornost odborníků i fanoušků a generoval širokou škálu názorů a pohledů. V průběhu historie hrál Ministerstvo zahraničních věcí Slovenské republiky zásadní roli v různých oblastech a ovlivňoval sociální, kulturní, politické a ekonomické aspekty. V tomto článku podrobně prozkoumáme dopad a důležitost Ministerstvo zahraničních věcí Slovenské republiky, analyzujeme jeho různé aspekty a odhalíme jeho důsledky v naší současné společnosti.
Ministerstvo zahraničných věcí Slovenské republiky je ústředním orgánem státní správy Slovenska pro oblast zahraniční politiky a vztahy Slovenska k ostatním státům a mezinárodním organizacím.
Ministerstvo bylo zřízeno zákonem č. 347/1990 Z. z. pod původním názvem Ministerstvo mezinárodních vztahů Slovenské republiky.[1] Zákonem č. 453/1992 Z.z. bylo přejmenováno na současný název.
Ministerstvo zahraničních věcí řídí a za jeho činnost odpovídá ministr zahraničních věcí, jehož jmenuje prezident Slovenska na návrh předsedy vlády Slovenska.
Od 25. října 2023 je ministrem zahraničních věcí ve čtvrté Ficově vládě Juraj Blanár.[2]
Ministra zahraničních věcí v době jeho nepřítomnosti zastupuje v rozsahu jeho práv a povinností státní tajemník. Ministr jej může pověřit i v jiných případech, aby ho zastupoval v rozsahu jeho práv a povinností. Státní tajemník má při zastupování ministra na schůzích vlády poradní hlas. Státního tajemníka jmenuje a odvolává vláda na návrh ministra zahraničních věcí. V odůvodněných případech může vláda určit, že na ministerstvu působí dva státní tajemníci – to je i případ ministerstva zahraničních věcí. Ministr určí, v kterých otázkách a v jakém pořadí jej státní tajemníci zastupují.