Mieczysław Horszowski

Dnes je Mieczysław Horszowski tématem, které vyvolává velký zájem a diskuse v různých oblastech společnosti. Toto téma po léta nabývá značné aktuálnosti a probouzí zájem odborníků, akademiků, odborníků i laické veřejnosti. Význam Mieczysław Horszowski spočívá v jeho dopadu na různé aspekty každodenního života a také v jeho vlivu na rozhodování na politické, sociální a ekonomické úrovni. Proto je nezbytné do hloubky porozumět aspektům obklopujícím Mieczysław Horszowski, jeho důsledkům a jeho krátkodobým a dlouhodobým účinkům. Proto se v tomto článku budeme komplexně a objektivně zabývat různými aspekty souvisejícími s Mieczysław Horszowski s cílem poskytnout jasnou a úplnou vizi tohoto dnes tak aktuálního tématu.

Mieczysław Horszowski
Mieczysław Horszowski (1990)
Mieczysław Horszowski (1990)
Narození23. června 1892
Lvov
Úmrtí22. května 1993 (ve věku 100 let)
Filadelfie
Alma materLvovská konzervatoř
Povoláníklavírista a hudební pedagog
ZaměstnavatelCurtisův hudební institut
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mieczysław Horszowski (23. června 1892 Lvov22. května 1993 Filadelfie) byl polský pianista.

Naučil se hrát v Haličské hudební společnosti ve Lvově u Karla Mikulého. Ve věku sedmi let odešel do Vídně, kde studoval u Teodora Leszetyckého. K jeho učitelům patřili také Henryk Meltzer-Szczawiński, Mieczysław Sołtys a Stanisław Niewiadomski.

V roce 1901 veřejně debutoval ve Varšavě, hrál Beethovenův Klavírní koncert C-dur op. 15 č. 1. Ještě jako dítě poté absolvoval turné po Evropě a Spojených státech. Společně s cellistou Pablem Casalsem, jehož společníkem byl Horszowski od roku 1906, nahrál v padesátých letech několik Beethovenových skladeb.

Horszowski se přestěhoval po první světové válce do Itálie, kde žil a učil až do roku 1941. Poté emigroval do Spojených států, kde učil v Curtis Institute of Music ve Filadelfii, až do své smrti.

Vystoupil i u příležitosti svých 100. narozen, v USA i v Evropě. K jeho repertoáru patřila klavírní díla Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Ludviga van Beethovena, Frederica Chopina a Roberta Schumanna.

Externí odkazy

Mieczysław „Miecio“ Horszowski v roce 1902