V dnešním světě je Mezinárodní den švihlé chůze stále důležitější. Ať už kvůli svému dopadu na společnost, jeho významu v historii, jeho vlivu v profesionální oblasti nebo jeho významu v každodenním životě, Mezinárodní den švihlé chůze upoutal pozornost milionů lidí po celém světě. Od svých počátků až po současný vývoj zanechal Mezinárodní den švihlé chůze ve světě nesmazatelnou stopu a vyvolal nekonečné debaty, úvahy a studie, které se snaží pochopit jeho skutečný význam. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Mezinárodní den švihlé chůze, od jeho počátků až po jeho dopad na moderní svět, abychom toto relevantní a fascinující téma osvětlili.
Mezinárodní den švihlé chůze je den, kdy se konají pochody švihlé chůze na připomínku kultovního britského seriálu Monty Python, ve kterém se objevil skeč pojednávající o Ministerstvu švihlé chůze. Svátek se slaví každoročně 7. ledna. Tradice vznikla v Brně[1] a rozšířila se do celého světa. Od té doby se pochody pořádají v různých městech, z těch českých kromě Brna ještě například v Kutné Hoře,[2] Olomouci a Ostravě. Pochody se pořádají nepravidelně i ve světových městech.
Oficiálně se tento den slavil poprvé[1] roku 2012 v Brně, kdy dvojice „představitelů“ Ministerstva švihlé chůze Adam Jandora (náměstek odboru levé nohy) a Dan Mašek (tajemník vládního výboru pro zešvihlení chůze národa) zorganizovali první švihlý pochod přes centrum moravské metropole.[3] Prvního švihlého pochodu městem Brnem se zúčastnilo 11 lidí a 2 čivavy.[4] Od té doby pořádají brněnský švihlý pochod pravidelně každý rok a počet účastníků vzrostl na zatím rekordních 320.[5] Jejich iniciativy si zanedlouho všimla manažerka Monty Python Holly Gilliam, dcera jednoho z hlavních členů Terryho Gilliama. To vedlo k oficiálnímu pověření[6] brněnské dvojice ke koordinaci této akce celosvětově prostřednictvím sociálních médií. Díky tomu pomohli na dálku zorganizovat pochody na Islandu,[7] Austrálii,[8] Brazílii,[9] Německu,[10] Španělsku,[11] USA,[12] Severní Makedonii,[13] a dalších zemích.[14] K těmto akcím se samovolně začali přidávat i další nadšenci jak v České republice,[15][16] tak i po celém světě.[17] Brněnské pochody se nekonaly v letech 2021 a 2022 z důvodů koronavirových opatření. V roce 2023 však byla tradice úspěšně obnovena uspořádáním jubilejního desátého ročníku, který byl nově zakončen nekomerčním hospodským kvízem na téma švihlé chůze a filmů Monty Python.[18] Brněnský pochod se vyznačuje manifestací proti nedostatečnému financování Ministerstva švihlé chůze ze státního rozpočtu, o čemž pojednává tento krátký dokument na YouTube.