Marrano

V tomto článku se ponoříme do Marrano a prozkoumáme všechny relevantní aspekty tohoto tématu. Marrano je v dnešní společnosti velmi důležité téma a jeho dopad se rozšiřuje do mnoha oblastí našeho každodenního života. V tomto článku budeme zkoumat jeho původ, vývoj, důsledky a možná řešení, analyzovat různé perspektivy a přístupy, abychom důkladně porozuměli všem aspektům souvisejícím s Marrano. Kromě toho také zvážíme možné budoucí důsledky Marrano a jak to může ovlivnit to, jak k tomuto tématu v budoucnu přistoupíme. S cílem poskytnout komplexní pohled budou prezentovány relevantní údaje, studie a výzkumy, které čtenářům pomohou plně porozumět důležitosti a dopadu Marrano v naší společnosti.

Marranos: Tajný seder ve Španělsku během doby inkvizice, 1892, Moše Maimon

Marrano (plurál Marranos nebo converse, plurál conversos) byli původně Židé žijící na Pyrenejském poloostrově, kteří, poté, co byl od roku 1492 v Španělsku a od roku 1496 i v Portugalsku judaismus zakázán, nuceně konvertovali ke křesťanství. Často byli podezříváni z toho, že nadále tajně praktikují judaismus, a z toho důvodu pronásledováni španělskou a portugalskou inkvizicí. Více než 80 % všech obětí, odsouzených k smrti španělskou a portugalskou inkvizicí, byli právě maranové.

Etymologie

Původ pojmenování maranů není jednoznačně určen. Nejčastěji bývá odvozován ze španělského slova marrano, které znamená "prase" nebo "svině", jindy se uvažuje o původu z galicijského slovesa marrar "nutit" nebo z arabského muharram (tajný, skrytý").

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maran (Žid) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy