Marie Mlynářová

Marie Mlynářová
Narození25. července 1943
Jaroměř
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Úmrtí11. ledna 1985 (ve věku 41 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánísochařka, designérka a klenotnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Mlynářová (25. července 1943, Jaroměř11. ledna 1985, Praha) byla akademická sochařka a šperkařka.

Život

Marie Mlynářová se narodila 25. července v Jaroměři. V letech 1958-1962 absolvovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Železném Brodě pod vedením profesorů S. Libenského a Syrovátky. V letech 1962-1968 studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru kov a šperk u profesora Jana Nušla.

Upozornila na sebe již během studia na VŠUP, když získala na Mezinárodní výstavě bižuterie Jablonec ´65 zlatou medaili. Roku 1967 byla účastnicí výstavy k mezinárodnímu kongresu AICA v Obecním domě v Praze. Samostatně vystavovala od roku 1969 v Karlových Varech a roku 1970 v Praze. Roku 1971 se zúčastnila sympozia Stříbrný šperk v Jablonci nad Nisou a za vystavený šperk získala zlatou medaili.

Marie Mlynářová byla provdána za sochaře a šperkaře Miroslava Mlynáře. Zemřela předčasně 11. ledna 1985, ve věku 41 let.

Ocenění

Dílo

Na počátku své tvorby vycházela Marie Mlynářová ze strukturalismu. Montované nebo odlévané stříbrné šperky jsou často jemně akcentovány polodrahokamy nebo korály. Koncem druhého tvůrčího desetiletí se v jejích dílech projevila vědomá či bezděčná inspirace šperky Hermana Jüngera nebo byla vyústěním vnitřních dramat. Kolekce náhrdelníků a broží s vegetabilními motivy a lité prsteny s květy a pestíky ztratila předchozí velkorysost a monumentalitu a stala se více minuciózní.

Abstraktní tvary šperků Marie Mlynářové, inspirované soudobou technikou, detaily kosmických lodí a lunárních modulů, někdy s kinetickými prvky, patří v její tvorbě k nejlepším a nejosobitějším. Své brože a náhrdelníky sestavovala z jednotlivých geometrických elementů do rámu ze stříbra a využívala kontrastu lesklého kovu a matného povrchu rozrušeného oxidací nebo zvrásněním. V 70. letech začala využívat plošné brusy drahých kamenů, zejména ametystů, achátů a jaspisů zasazené ve stříbrné montáži.

Zastoupení ve sbírkách

Výstavy

Autorské Kolektivní (výběr)

Reference

  1. a b c Křížová A, 2002, s. 41
  2. Křížová A, 2002, s. 183
  3. a b c Vokáčová V, 1979, s. 42
  4. Křížová A, 2002, s. 42

Literatura

Články

Katalogy

Autorské Kolektivní

Souborné publikace

Externí odkazy