V následujícím článku se ponoříme do tématu Manuální převodovka, které v poslední době vyvolalo velký zájem a diskusi. Od svých počátků až po svou relevanci dnes byl Manuální převodovka předmětem studia a analýzy různými specialisty v oboru, kteří k tomuto tématu přispěli různými pohledy a přístupy. Prostřednictvím tohoto článku prozkoumáme různé aspekty Manuální převodovka, od jeho praktických důsledků až po jeho dopad na společnost. Kromě toho budeme zkoumat jeho vývoj v čase a analyzovat současné trendy, které ho obklopují. Manuální převodovka je bezpochyby fascinující téma, které si zaslouží, abychom se mu věnovali vyčerpávajícím a kritickým způsobem, takže vás zveme, abyste vstoupili do tohoto vzrušujícího světa a objevili vše, co se skrývá za Manuální převodovka.
Manuální převodovka je vícestupňová převodovka, u které o volbě (zařazení) konkrétního převodového stupně rozhoduje obsluha. Nezáleží přitom na tom, zda je k zařazení užita pouze síla lidské ruky, nebo posilovač či servomotor. Pojem manuální převodovka je antonymum k automatické převodovce.
Na obrázku je zjednodušený příklad funkce vícestupňové převodovky. Převodovka má možnost řazení pěti rychlostních stupňů v jednom směru a možnost zařazení jednoho zpětného chodu.
Animací je znázorněno, jak se dostávají do záběru jednotlivá přenosová kola a tím se mění otáčky (úhlová rychlost) a moment síly na výstupní hřídeli. Vstupní (hnací) hřídel je značena zeleně, výstupní (hnaná) hřídel je značena světle modře, předlohová hřídel je značena červeně. Zpětný chod (reverzace) je zajištěn oranžovým ozubeným kolem.