Malindi

V tomto článku se budeme zabývat tématem Malindi, které dnes získalo relevanci díky svému dopadu v různých oblastech. Od svého vzniku vyvolal Malindi intenzivní debatu a vzbudil zájem výzkumníků, akademiků, odborníků i široké veřejnosti. Její vliv se rozšířil do různých oblastí, jako je sociologie, ekonomie, kultura, politika a technologie. V následujících řádcích se pokusíme analyzovat a do hloubky porozumět fenoménu Malindi, prozkoumat jeho důsledky, rozsah a možné důsledky.

Malindi
Památník Vasca da Gamy
Památník Vasca da Gamy
Poloha
Souřadnice
StátKeňaKeňa Keňa
provinciePobřežní
Malindi
Malindi
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel80 721 (1999)
Správa
Oficiální webwww.kozhikodecorporation.org
PSČ673001
Označení vozidelKL 11
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malindi (svahilsky Malindi) je keňské přístavní město, centrum stejnojmenného okresu (distriktu). Leží na březích Indického oceánu v zátoce Malindi u ústí řeky Galana, 120 km severně od Mombasy. Roku 1999 mělo 80 721 obyvatel.[1]

Město žije především z turistiky, oblíbené je zvláště mezi Italy. Ve Starém městě se zachovalo mnoho památkově cenných domů, včetně mešity a paláce na pobřeží. Jižně od města leží zbytky města Gedi.

Historie

Už v 9. století existovala na místě Malindi rybářská vesnice. Ve 14. století už bylo důležitým obchodním centrem východoafrického pobřeží, soupeřilo s Mombasou o dominantní postavení v regionu.

Začátkem 15. století ho navštívilo čínské loďstvo Čeng Chea. Roku 1498 se zastavil v Malindi na cestě do Kalikatu Vasco da Gama. Město se stalo pravidelnou zastávkou evropských lodí plujících do Indie.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Малинди na ruské Wikipedii.

  1. The Population of Malindi . Malindi: malindikenya.com . Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-01-31. (anglicky) 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Malindi na Wikimedia Commons